Połącz się z nami

Newsroom

LOT-em z Chicago do Krakowa. Inauguracja krakowskiego połączenia na lotnisku O’Hare

Opublikowano

dnia

Samoloty Polskich Linii Lotniczych „LOT” rozpoczęły obsługę bezpośredniego połączenia Chicago-Kraków. Uroczysta inauguracja krakowskiego połączenia z udziałem przedstawicieli organizacji polonijnych odbyła się w niedzielne popołudnie na lotnisku O’Hare.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Był czerwony dywan i uroczyste przecięcie wstęgi. Po 5 latach spełniło się oczekiwanie chicagowskiej Polonii o bezpośrednim połączeniu z Wietrznego Miasta do Krakowa obsługiwanym przez samoloty LOT-u. Uzasadniając tę decyzję rzecznik prasowy polskiego przewoźnika Adrian Kubicki powiedział: „Chcielibyśmy odzyskać państwa serca i zaprosić na pokłady oferując taki produkt, który byłby dla państwa jak najbardziej dogodny. Z drugiej strony też przemawia za tym ekonomia. Liczba pasażerów na tej konkretnej trasie, czyli ludzi, którzy podróżowali różnymi trasami z Chicago do Krakowa i z Krakowa do Chicago konsekwentnie rosła o kilkanaście procent każdego roku i w zeszłym roku osiągnęła niesamowitą liczbę 90 tysięcy pasażerów. Trudno nie zauważyć tego potencjału i trudno z niego nie skorzystać. Tym bardziej, że LOT zyskuje nowe samoloty. Kilka tygodni temu przyleciał do nas siódmy Dreamliner, a za dwa tygodnie odbierzemy ósmy samolot tego typu. Więc to nam daje możliwość uruchomienia w końcu tego połączenia. Będzie ono całoroczne, obsługiwane na razie raz w tygodniu, ale patrząc na zainteresowanie tymi lotami jestem pewien, że ma ono długą przyszłość i myślę, że na jednym połączeniu tygodniowo się nie skończy”.

Galeria zdjęć

Symbolicznego przecięcia wstęgi przed wejściem pasażerów na pokład Boeinga 787 wraz z rzecznikiem i przedstawicielką stanowego wydziału lotnictwa w obecności pasażerów i licznej grupy przedstawicieli organizacji polonijnych i biznesu dokonał konsul generalny Piotr Janicki, który wyraził zadowolenie z faktu uruchomienia lotów na tej trasie, także ze względów osobistych, gdyż pochodzi z Krakowa i pod koniec lipca spodziewa się przylotu rodziców.

Dzięki uruchomieniu bezpośredniego połączenia wraz z wnukami do Polski mogła udać się Kazimiera Święch. „Z wnukiem lecimy do Krakowa i dalej do Myślenic. Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Przy okazji wnuk zobaczy skąd babcia pochodzi” – powiedziała zadowolona pani Kazimiera podkreślając, że do tej pory nie latała ze względu na przesiadki, co przy jej podeszłym wieku było wielkim utrudnieniem. Ten wątek potwierdził w rozmowie Kazimierz Murzański, kapelmistrz Orkiestry Dętęj z Trójcowa, który do Polski latał jeszcze na pokładzie Iłów. „Poprzez Warszawę jest dużo utrudnień dla starszych ludzi” – podkreślił.

Barbara Rajska Kulig z obsługi naziemnej PLL LOT na lotnisku O’Hare nazwała inauguracyjny przelot sentymentalną podróżą.

Przelot na trasie do Krakowa potrwa 9 godzin, co w znacznym stopniu skróci czas podróży dla osób udających się do Małopolski i na Podkarpacie. Dla PLL LOT jest to dziewiąte połączenie dalekiego zasięgu, a szóste do Ameryki Północnej. W poniedziałek podobna uroczystość z udziałem prezesa Polskich Linii Lotniczych LOT Rafała Milczarskiego odbyła się na lotnisku im. Jana Pawła II w Krakowie.

„Do tej pory wszyscy pasażerowie podróżujący między Chicago a Krakowem musieli podróżować z przesiadką – to nie dla wszystkich jest wystarczająca oferta. Właśnie dlatego postanowiliśmy zawalczyć o serca Polaków mieszkających za oceanem i wszystkich mieszkających w Małopolsce a posiadających rodzinę i przyjaciół w Stanach Zjednoczonych i uruchomić to pierwsze, bezpośrednie połączenie dalekiego zasięgu realizowane z portu regionalnego. Cieszę się, że od dziś można bezpośrednio i wygodnie polecieć z Krakowa do Chicago, i że w ten sposób Polacy w Ameryce zyskują jeszcze lepszą łączność ze swoją ojczyzną. Liczę, że będą częstymi gośćmi na naszych pokładach” – powiedział prezes LOT-u podczas krakowskiej inauguracji połączenia.

Uruchomienie połączenia Kraków – Chicago to element rozwoju siatki transportowej w całym kraju, długo oczekiwane przez mieszkańców południowej Polski. To dobra wiadomość dla Polonii, ale i mieszkańców Krakowa, Podhala i całej Małopolski. Szansa dla rozwoju biznesu i umocnienie relacji gospodarczych pomiędzy Polską południową a Stanami Zjednoczonymi” – powiedział z kolei uczestniczący w tym wydarzeniu Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury i Budownictwa.

Krakowskie rejsy obsługiwane są najnowocześniejszym samolotem świata Boeingiem 787 Dreamliner, który jest o wiele lżejszy od swoich poprzedników, bardzo cichy i zużwa mniej paliwa. Emituje najmniej hałasu w swojej kategorii, a więc będzie przyjazny nie tylko dla pasażerów, ale także dla środowiska naturalnego. Podróżni mają do wyboru trzy klasy: biznes, premium i ekonomiczną oferujące indywidualny dostęp do Internetu, kanałów filmowych oraz serwisu gastronomicznego.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna/komunikat PLL LOT
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

Wybory Prezydenckie 2024

Lista lokali wyborczych w Chicago z dwujęzycznymi członkami komisji

Opublikowano

dnia

Autor:

Przed prawyborami prezydenckimi 19 marca, Komisja Wyborcza miasta Chicago opublikowała listę obwodów wyborczych, w których wyborcy z ograniczoną znajomością języka angielskiego (Limited English Proficiency – LEP) otrzymają pomoc w swoim ojczystym języku w dniu wyborów.

Lokale wyborcze będą miały przydzielonych dwujęzycznych członków obwodowych komisji wyborczych oraz papierowe karty do głosowania w języku hiszpańskim, chińskim, hindi, koreańskim, tagalskim i polskim.

Kliknij tutaj po listę obwodów wyborczych w Chicago z pomocą językową w dniu prawyborów 19 marca.

Liczba obwodów wyborczych oferujących pomoc językową:

  • język hiszpański – 563 obwodów wyborczych
  • język polski – 105 obwodów wyborczych
  • język chiński – 62 obwodów wyborczych
  • język hindi/gujarati/urdu – 36 obwodów wyborczych
  • język tagalski – 11 obwodów wyborczych
  • język koreański – 7 obwodów wyborczych

Dodatkowo w każdym lokalu wyborczym w Chicago będzie znajdował się monitor dotykowy oraz karta wyborcza audio do głosowania w 12 językach obcych: hiszpańskim, chińskim (audio w dialekcie mandaryńskim), hindi, koreańskim, tagalskim, polskim, gujarati, urdu, ukraińskim arabskim i rosyjskim.

Wyborcy z ograniczoną znajomością języka angielskiego mają również prawo do przyprowadzenia ze sobą tłumacza, który pomoże im zrozumieć i oddać głos. Wyborcy z ograniczoną znajomością języka angielskiego (LEP) mogą wybrać osobę, która będzie im pomagać, z wyjątkiem pracodawcy lub przedstawiciela związków zawodowych.

Wyborcy mogą znaleźć więcej informacji na stronie Pomoc językowa na stronie ChicagoElections.Gov.

Ważne: W dniu wyborów, wyborcy Chicago muszą oddać głos w lokalu wyborczym do którego zostali przydzieleni LUB w jednej z 51 placówek wczesnego głosowania otwartych jako centra wyborcze w dniu wyborów (19 marca) od 6:00AM do 7:00PM.

Wyborcy mogą znaleźć informacje o przydzielonym im lokalu wyborczym, wzory kart do głosowania oraz inne informacje na stronie TWOJE INFORMACJE WYBORCZE pod adresem chicagoelections.gov, w języku hiszpańskim, chińskim, hindi, koreańskim, tagalskim i polskim.

Dwujęzyczni członkowie komisji wyborczych pracują obecnie w następujących placówkach wczesnego głosowania, które będą otwarte jako centra wyborcze w dniu wyborów (19 marca):

10 Okręg Miejski – Vodak – East Side Library, 3710 E. 106th St. – j. hiszpański
11 Okręg Miejski – McGuane Park, 2901 S. Poplar Ave. – j. chiński
12 Okręg Miejski – McKinley Park Library, 1915 W. 35th St. – j. hiszpański i j. chiński
13 Okręg Miejski – Clearing Library, 6423 W. 63rd Pl. – j. polski
14 Okręg Miejski – Archer Heights Library, 5055 S. Archer Ave. – j. hiszpański i j. polski
18 Okręg Miejski – Wrightwood Ashburn Library, 8530 S. Kedzie Ave. – j. hiszpański
22 Okręg Miejski – Toman Library, 2708 S. Pulaski Ave. – j. hiszpański
23 Okręg Miejski – Hall-St Faustina Kowalska Parish, 5157 S McVicker Ave. – j. hiszpański i j. polski
25 Okręg Miejski – Rudy Lozano Library, 1805 S. Loomis – j. chiński
26 Okręg Miejski – Humboldt Park Library, 1605 N. Troy St. – j. hiszpański
30 Okręg Miejski – Kilbourn Park, 3501 N. Kilbourn Ave. – j. hiszpański
31 Okręg Miejski – Portage Cragin Library, 5108 W. Belmont Ave. – j. hiszpański i j. polski
33 Okręg Miejski – American Indian Center, 3401 W. Ainslie St. – j. hindi/j. urdu i j. tagalski
35 Okręg Miejski – Northeastern IL University El Centro, 3390 N. Avondale Ave. – j. hiszpański
36 Okręg Miejski – West Belmont Library, 3104 N. Narragansett Ave. – j. hiszpański i j. polski
38 Okręg Miejski – Hiawatha Park, 8029 W. Forest Preserve Dr. – j. polski
39 Okręg Miejski – North Park Village Adm Bldg, 5801 N. Pulaski Rd. – j. hiszpański i j. urdu
40 Okręg Miejski – Budlong Woods Library, 5630 N. Lincoln Ave. – j. urdu
41 Okręg Miejski – Roden Library, 6083 N. Northwest Hw. – j. polski
45 Okręg Miejski – Kolping Society of Chicago, 5826 N. Elston Ave. – j. hiszpański i j. polski
46 Okręg Miejski – Truman College, 1145 W. Wilson Ave. – j. chiński
48 Okręg Miejski – Edgewater Library, 6000 N. Broadway St. – j. hiszpański, j. chiński i j. hindi
49 Okręg Miejski – Willye B White Park, 1610 W. Howard St. – j. urdu
50 Okręg Miejski – Northtown Library, 6800 N. Western Ave. – j. hindi/j. urdu
Supersite – 191 N. Clark St. – j. hiszpański, j. chiński i j. hindi/j. urdu

W sprawie wszystkich kwestii związanych z wyborami, mieszkańcy Chicago należący do Polonii, są proszeni o kontakt z Moniką Myśliwiec-Gałuszką, polską koordynator d/s wyborów.

KONTAKT: Monika Myśliwiec-Gałuszka, polishvote@chicagoelections.gov, 312.269.5702

 

Foto: istock/vchal/
Czytaj dalej

News Chicago

Referendum „Bring Chicago Home” będzie jednak ważne 19 marca

Opublikowano

dnia

Autor:

Wyborcy w Chicago jednak będą mogli podjąć decyzję w sprawie referendum zwanym „Bring Chicago Home”. W środę Sąd Najwyższy stanu Illinois odrzucił apelację grup z branży nieruchomości – decyzja ta kończy zawiłą sagę prawną na niecały tydzień przed dniem wyborów.

Stanowy Sąd Najwyższy Illinois wydał decyzję w formie pisemnego postanowienia bez dalszych wyjaśnień.

Trzech z siedmiu sędziów Sądu Najwyższego – Demokraci P. Scott Neville Jr., Joy V. Cunningham i Mary K. O’Brien – nie wzięli udziału w podjęciu tej decyzji i nie wyjaśnili też, dlaczego się wycofali.

Decyzja cementuje miejsce referendum na karcie do głosowania, w którym zadano pytanie – czy miasto powinno podnieść podatek od sprzedaży luksusowych nieruchomości, aby zwiększyć fundusze na przeciwdziałanie bezdomności w Chicago.

„Ponieważ Sąd Najwyższy stanu Illinois odmówił rozpatrzenia tej apelacji, zostaje to potwierdzone: wszystkie głosy oddane na pytanie referendalne w całym mieście zostaną policzone i zgłoszone przez Chicago Board of Elections podczas wieczoru wyborczego 19 marca” – oświadczył rzecznik Chicago Board of Elections, Max Bever.

Status pytania dotyczącego karty do głosowania uległ zmianie w zeszłym miesiącu po tym, jak sędzia okręgowy powiatu Cook stanął po stronie grup z branży nieruchomości i orzekł, że pytanie referendalne powinno zostać unieważnione.

Jednak w zeszłym tygodniu sąd apelacyjny uchylił tę decyzję, uznając, że jest przedwczesne, aby sądy rozważały referendum, które według niego stanowiło jedynie krok w toczącym się procesie legislacyjnym.

Organizacje z branży nieruchomości, które je pozwały, w tym Stowarzyszenie Właścicieli i Menedżerów Budynków w Chicago, argumentowały, że pytanie dotyczące głosowania narusza konstytucję stanu, łącząc wiele pytań w jedno.

Argumentowali również, że zwolennicy osłodzili tę kwestię, łącząc niepopularną podwyżkę podatków z korzystniejszą obniżką podatków, oraz że język głosowania, w którym sformułowano „zajęcie się bezdomnością”, jest zbyt niejasny.

Stowarzyszenie Właścicieli i Menedżerów Budynków w Chicago oświadczyło, że rozważa podjęcie dalszych kroków. Dyrektor wykonawczy grupy, Farzin Parang, powiedział, że chociaż jest rozczarowany orzeczeniem, ważne jest, aby zakwestionować tę decyzję.

Wyborcy będą więc decydować, czy zgodzić się na zmianę podatku od przeniesienia nieruchomości – jednorazowego podatku pobieranego w momencie sprzedaży – z podatku liniowego na trójstopniowy.

Zgodnie z propozycją dla części nieruchomości o wartości poniżej 1 miliona dolarów stawka podatku zostanie obniżona o 20%, z 0,75% do 0,6%.

Tymczasem część nieruchomości o wartości od 1 miliona do 1,5 miliona dolarów będzie opodatkowana stawką 2%, a każda nieruchomość droższa niż 1,5 miliona dolarów będzie opodatkowana czterokrotnością obecnej stawki, co daje 3%.

Wzrost przychodów generowanych w ramach nowej struktury, szacunkowo 100 milionów dolarów rocznie, zostanie przeznaczony na finansowanie niedrogich mieszkań, dopłat do czynszów i usług zapobiegających bezdomności.

Zgodnie z prawem stanowym wyborcy muszą zatwierdzić to rozwiązanie, aby dać Radzie Miejskiej uprawnienia do wprowadzenia zmiany.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock
Czytaj dalej

News Chicago

Połowę rady szkolnej w Chicago wybierzemy w listopadzie. Resztę mianuje burmistrz

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek, osiem miesięcy przed pierwszymi wyborami do rady szkolnej w Chicago, prawodawcy stanu Illinois w końcu zgodzili się na sposób, w jaki będą wybierani jej członkowie. W listopadzie wybierzemy połowę członków Chicago Board of Education a Johnson mianuje drugą połowę oraz jej przewodniczącego.

W czwartek Izba Reprezentantów stanu Illinois większością 75 do 31 głosowała za przyjęciem tej samej ustawy o radzie szkolnej, którą Senat zatwierdził we wtorek.

Wysłana na biurko Gubernatora J.B. Pritzkera ustawa w listopadzie wystawiałaby 10 z 21 mandatów w Chicago Board of Education. Resztę, w tym prezesa zarządu, wyznaczy Burmistrz Brandon Johnson, który wraz ze Związkiem Nauczycieli w Chicago CTU poparł tą wersję ustawy.

Porozumienie rozwiązuje spory toczone zeszłej jesieni dotyczące tego, czy wybrać w tym roku wszystkich 21 członków, czy zacząć od częściowo wybranego zarządu i przechodzić do w pełni wybranego zarządu za dwa lata, zgodnie z pierwotnymi przepisami przyjętymi w 2021 r.

Kilka grup społecznych było niezadowolonych, że plan nie zapewni miastu od razu w pełni wybieranego zarządu.

Kandydaci do rady mogą rozpocząć rozpowszechnianie swoich petycji 26 marca. Aby móc kandydować, muszą złożyć 1000 ważnych podpisów do 24 czerwca, ale nie więcej niż 3000. Niedługo potem zostanie ustalona karta do głosowania.

Mieszkańcy Chicago mogą rozpocząć wnioskowanie o głosowanie korespondencyjne 7 sierpnia. Wczesne głosowanie osobiste rozpocznie się pod koniec września i w październiku. Wybory do Chicago Board of Education odbędą się w dniu wyborów powszechnych, 5 listopada.

Jak będą wyglądać listopadowe wybory?

Nowa mapa wyborcza obejmuje 10 okręgów, każdy podzielony na dwa podokręgi. Okręg 1 składa się z podokręgów 1A i 1B, Okręg 2 składa się z podokręgów 2A i 2B itd.

W wyborach w listopadzie wyborcy wybiorą po jednym członku zarządu w każdym okręgu, co daje w sumie 10 wybranych członków. Johnson powoła drugiego członka w każdym okręgu oraz przewodniczącego rady, którzy uzupełnią 21-osobową radę szkoły.

Jeśli na przykład wyborcy z Okręgu 6 wybiorą kandydata mieszkającego w podokręgu 6B, nominacja Johnsona będzie musiała pochodzić z podokręgu 6A. Prezes zarządu może pochodzić z dowolnego miejsca w mieście.

Burmistrz musi wybrać swoich kandydatów do 16 grudnia, około 6 tygodni po dniu wyborów.

Każdy członek, niezależnie od tego, czy zostanie wybrany, czy mianowany, będzie pełnić dwuletnią kadencję rozpoczynającą się w styczniu 2025 r.

A co z wyborami w 2026 roku?

Wszystkie 21 mandatów zostanie wyłonionych w wyborach w listopadzie 2026 r., co umożliwi utworzenie pierwszej w pełni wybranej rady szkolnej w Chicago.

W tych wyborach wyborcy wybiorą po jednym członku z każdego z 20 okręgów. Ich kadencja będzie jednak zależała od tego, czy w danym okręgu był wybrany, czy mianowany urzędnik.

Jeżeli np. Okręg 6B był reprezentowany przez wybranego członka, nowy członek wybrany w Okręgu 6B otrzyma czteroletnią kadencję. Jeżeli Okręg 6A miał wyznaczonego członka zarządu, nowy członek wybrany w tym podokręgu otrzyma dwuletnią kadencję.

Kandydaci do Chicago Board of Education w wyborach w 2026 r. będą potrzebować jedynie od 500 do 1500 ważnych podpisów. Kandydaci na przewodniczącego rady szkolnej będą musieli zebrać co najmniej 2500 głosów.

Od tego momentu wybory będą rozłożone w czasie, tak aby połowa mandatów była wybierana co dwa lata.

 

Źródło: suntimes, wttw
Foto: istock/:gorodenkoff/, Vernon Hills High School
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2017
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu