Połącz się z nami

Newsroom

LOT-em z Chicago do Krakowa. Inauguracja krakowskiego połączenia na lotnisku O’Hare

Opublikowano

dnia

Samoloty Polskich Linii Lotniczych „LOT” rozpoczęły obsługę bezpośredniego połączenia Chicago-Kraków. Uroczysta inauguracja krakowskiego połączenia z udziałem przedstawicieli organizacji polonijnych odbyła się w niedzielne popołudnie na lotnisku O’Hare.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Był czerwony dywan i uroczyste przecięcie wstęgi. Po 5 latach spełniło się oczekiwanie chicagowskiej Polonii o bezpośrednim połączeniu z Wietrznego Miasta do Krakowa obsługiwanym przez samoloty LOT-u. Uzasadniając tę decyzję rzecznik prasowy polskiego przewoźnika Adrian Kubicki powiedział: „Chcielibyśmy odzyskać państwa serca i zaprosić na pokłady oferując taki produkt, który byłby dla państwa jak najbardziej dogodny. Z drugiej strony też przemawia za tym ekonomia. Liczba pasażerów na tej konkretnej trasie, czyli ludzi, którzy podróżowali różnymi trasami z Chicago do Krakowa i z Krakowa do Chicago konsekwentnie rosła o kilkanaście procent każdego roku i w zeszłym roku osiągnęła niesamowitą liczbę 90 tysięcy pasażerów. Trudno nie zauważyć tego potencjału i trudno z niego nie skorzystać. Tym bardziej, że LOT zyskuje nowe samoloty. Kilka tygodni temu przyleciał do nas siódmy Dreamliner, a za dwa tygodnie odbierzemy ósmy samolot tego typu. Więc to nam daje możliwość uruchomienia w końcu tego połączenia. Będzie ono całoroczne, obsługiwane na razie raz w tygodniu, ale patrząc na zainteresowanie tymi lotami jestem pewien, że ma ono długą przyszłość i myślę, że na jednym połączeniu tygodniowo się nie skończy”.

Galeria zdjęć

Symbolicznego przecięcia wstęgi przed wejściem pasażerów na pokład Boeinga 787 wraz z rzecznikiem i przedstawicielką stanowego wydziału lotnictwa w obecności pasażerów i licznej grupy przedstawicieli organizacji polonijnych i biznesu dokonał konsul generalny Piotr Janicki, który wyraził zadowolenie z faktu uruchomienia lotów na tej trasie, także ze względów osobistych, gdyż pochodzi z Krakowa i pod koniec lipca spodziewa się przylotu rodziców.

Dzięki uruchomieniu bezpośredniego połączenia wraz z wnukami do Polski mogła udać się Kazimiera Święch. „Z wnukiem lecimy do Krakowa i dalej do Myślenic. Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Przy okazji wnuk zobaczy skąd babcia pochodzi” – powiedziała zadowolona pani Kazimiera podkreślając, że do tej pory nie latała ze względu na przesiadki, co przy jej podeszłym wieku było wielkim utrudnieniem. Ten wątek potwierdził w rozmowie Kazimierz Murzański, kapelmistrz Orkiestry Dętęj z Trójcowa, który do Polski latał jeszcze na pokładzie Iłów. „Poprzez Warszawę jest dużo utrudnień dla starszych ludzi” – podkreślił.

Barbara Rajska Kulig z obsługi naziemnej PLL LOT na lotnisku O’Hare nazwała inauguracyjny przelot sentymentalną podróżą.

Przelot na trasie do Krakowa potrwa 9 godzin, co w znacznym stopniu skróci czas podróży dla osób udających się do Małopolski i na Podkarpacie. Dla PLL LOT jest to dziewiąte połączenie dalekiego zasięgu, a szóste do Ameryki Północnej. W poniedziałek podobna uroczystość z udziałem prezesa Polskich Linii Lotniczych LOT Rafała Milczarskiego odbyła się na lotnisku im. Jana Pawła II w Krakowie.

„Do tej pory wszyscy pasażerowie podróżujący między Chicago a Krakowem musieli podróżować z przesiadką – to nie dla wszystkich jest wystarczająca oferta. Właśnie dlatego postanowiliśmy zawalczyć o serca Polaków mieszkających za oceanem i wszystkich mieszkających w Małopolsce a posiadających rodzinę i przyjaciół w Stanach Zjednoczonych i uruchomić to pierwsze, bezpośrednie połączenie dalekiego zasięgu realizowane z portu regionalnego. Cieszę się, że od dziś można bezpośrednio i wygodnie polecieć z Krakowa do Chicago, i że w ten sposób Polacy w Ameryce zyskują jeszcze lepszą łączność ze swoją ojczyzną. Liczę, że będą częstymi gośćmi na naszych pokładach” – powiedział prezes LOT-u podczas krakowskiej inauguracji połączenia.

Uruchomienie połączenia Kraków – Chicago to element rozwoju siatki transportowej w całym kraju, długo oczekiwane przez mieszkańców południowej Polski. To dobra wiadomość dla Polonii, ale i mieszkańców Krakowa, Podhala i całej Małopolski. Szansa dla rozwoju biznesu i umocnienie relacji gospodarczych pomiędzy Polską południową a Stanami Zjednoczonymi” – powiedział z kolei uczestniczący w tym wydarzeniu Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury i Budownictwa.

Krakowskie rejsy obsługiwane są najnowocześniejszym samolotem świata Boeingiem 787 Dreamliner, który jest o wiele lżejszy od swoich poprzedników, bardzo cichy i zużwa mniej paliwa. Emituje najmniej hałasu w swojej kategorii, a więc będzie przyjazny nie tylko dla pasażerów, ale także dla środowiska naturalnego. Podróżni mają do wyboru trzy klasy: biznes, premium i ekonomiczną oferujące indywidualny dostęp do Internetu, kanałów filmowych oraz serwisu gastronomicznego.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna/komunikat PLL LOT
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Elektroniczny notariusz poświadczy nasze dokumenty bez wychodzenia z domu

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcy Illinois, którzy chcą, aby dokumenty zostały poświadczone notarialnie, mogą to zrobić bez wychodzenia z domu, oznajmił w środę Sekretarz Stanu Alexi Giannoulias. Posłuży temu nowa usługa – E- Notariusz.

Nowa usługa elektronicznego notariusza, zarządzana przez urząd Sekretarza Stanu, umożliwi osobom fizycznym i firmom dokonywanie poświadczeń notarialnych online – twierdzą urzędnicy.

W trakcie procesu wykorzystywane są podpisy elektroniczne, a notariusze zdalnie dołączają do formularzy certyfikat i pieczęć.

„Kontynuując nasze ciągłe wysiłki na rzecz unowocześnienia biura Sekretarza Stanu, E-Notariusz stanowi przełom dla mieszkańców Illinois, zapewniając obecnie wygodny sposób notarialnego poświadczania dokumentów bez konieczności wychodzenia z domu lub biura” – stwierdził Alexi Giannoulias w oświadczeniu.

„Umożliwienie wirtualnej pracy zleconym notariuszom sprawia, że proces ten jest szybszy i bezpieczniejszy zarówno dla osób fizycznych, jak i firm”, wyjaśnił Sekretarz Stanu.

Klienci będą zobowiązani do posiadania platformy komunikacji audio-wideo dla E-Notariusza oraz okazania dokumentu tożsamości. Notariusze sprawdzą tożsamość klienta na podstawie jego dowodu osobistego. Przejrzą również dokument i zweryfikują, czy imię i nazwisko klienta jest zgodne z nazwiskiem w formularzach.

Mogą obowiązywać opłaty, ale ich wysokość jest ograniczona do 25 USD w przypadku poświadczeń notarialnych w formie elektronicznej.

Aby wyszukać notariusza świadczącego usługi zdalne, przejdź do apps.ilsos.gov/notarysearch.

Przepisy umożliwiające zdalne poświadczenie notarialne zostały przyjęte w 2021 r., podczas pandemii Covid-19. Giannoulias, który objął urząd w 2023 r., stwierdził, że przed uruchomieniem programu konieczne jest podjęcie szeregu kroków administracyjnych i technicznych, a także szkolenie personelu.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Biuro Sekretarza Stanu, istock
Czytaj dalej

News Chicago

Osoby, których bliscy zaginęli, mogą szukać pomocy w czasie sobotniego wydarzenia

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę, 20 kwietnia 2024 roku, Biuro Medyny Sadowej Powiatu Cook organizuje Dzień Osób Zaginionych w Cook, aby pomóc rodzinom w ponownym nawiązaniu kontaktu z zaginionymi bliskimi.

W Dniu Osób Zaginionych w Powiecie Cook mogą uczestniczyć rodzina i przyjaciele osoby zaginionej przez okres dłuższy niż miesiąc. Wydarzenie jest bezpłatne i będzie miało miejsce przy 2121 W. Harrison St., Chicago, IL 60612, 20 kwietnia w godzinach 11:00am – 03:00pm.

Co można uzyskać w trakcie Dnia Osób Zaginionych w Powiecie Cook:

  • wprowadzić informacje do Krajowego Systemu Osób Zaginionych i Niezidentyfikowanych (National Missing & Unidentified Persons System NamUs)
  • dostarczyć próbki DNA
  • nawiązać kontakt z doradcami i innymi rodzinami
  • zgłosić zaginięcie osoby (po okresie co najmniej jednego miesiąca)

Co przynieść:

  • zdjęcia identyfikacyjne zaginionej osoby
  • zdjęcia rentgenowskie, dokumentację dentystyczną, dokumentację medyczną i inne dokumenty identyfikacyjne
  • w przypadku obecności dwóch biologicznie spokrewnionych członków rodziny osoby zaginionej możliwe będzie pobranie próbek DNA (wymazów z jamy ustnej)
  • raporty policyjne

Podczas sobotniego wydarzenia dostępne dla rodzin będą również usługi wsparcia emocjonalnego. Więcej szczegółów na https://cookgov.me/MissingPersons.

RSVP pod numer telefonu 312-666-0500, albo za pomocą maila: medical.examiner@cookcountyil.gov

 

Źródło: Cook County
Foto: istock/StockSeller_ukr/

 

Czytaj dalej

News Chicago

Illinois czeka na cykady. W każdej chwili mogą pojawić się miliony owadów

Opublikowano

dnia

Autor:

Historyczne pojawienie się cykad jest już na horyzoncie w Illinois. Eksperci twierdzą, że dwa okresowe wylęgi tych owadów, w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych wyjdą z ziemi już w tym miesiącu. Nie pojawiły się jednocześnie od ponad 220 lat.

Urzędnicy z Chicago wydali w zeszłym tygodniu zalecenie, w którym twierdzą, że pierwsze pojawienie się choroby spodziewane jest od końca kwietnia do początku czerwca, ale wpływ cykad na miasto może nie być tak duży.

Cykady zwykle pojawiają się, gdy ziemia zaczyna się nagrzewać wiosną i wczesnym latem. Oznacza to, że przeobrażone owady wyjdą prawdopodobnie między połową maja a początkiem czerwca, chociaż niektóre mogą pojawiać się już pod koniec kwietnia.

W rejonie Chicago, tzw. Brood XIII będzie najczęściej widywany w częściach północnego Illinois i Indiany, a być może nawet w Wisconsin i Ohio, pod koniec maja 2024 r., jak przewiduje dr Gene Kritsky, dziekan Wydziału Nauk Behawioralnych i Przyrodniczych na Uniwersytecie Mount St. Joseph w Cincinnati.

Według artykułu opublikowanego na Uniwersytecie Illinois Urbana-Champaign Extension pojawienie się lęgu północnego Illinois następuje zwykle w maju i czerwcu i trwa około czterech tygodni.

Dorosłe cykady będą aktywne do połowy do końca czerwca, ale ślady ich nieobecności będą widoczne długo po ich zniknięciu, w tym skrzydła, wylinki i rozkładające się ciała, uważa ekspertka ds. cykad Catherine Dana, współpracownik Illinois Natural History Survey.

Ponieważ Brood XIII i Brood XIX wyjdą z ziemi jednocześnie, Illinois będzie w wyjątkowej sytuacji, jako świadek rzadkiego jednoczesnego wylęgu dwóch generacji cykad.

W większości obszarów Illinois i Chicago prawdopodobnie pojawi się co najmniej jeden z dwóch wylęgów, ale w wąskiej części stanu obie generacje mogą pojawić się w tym samym czasie i miejscu.

Co powinniśmy wiedzieć o cykadach w Illinois?

Gdzie będzie można zobaczyć Brood XIX i XIII?

Brood XIII (Northern Illinois Brood) – o 17-letnim cyklu rozwoju, będzie najczęściej spotykane w częściach północnego Illinois i Indiany, a być może nawet w Wisconsin, Iowa i częściach Ohio. Ta generacja będzie najbardziej widoczna w Chicago.

Brood XIX (Great Southern Brood) – o 13-letnim cyklu życia, mają bardziej rozpowszechnioną populację, prawdopodobnie największą pod względem zasięgu geograficznego, obejmującą części Missouri, południowego Illinois, Luizjany, Karoliny Północnej, Wirginii i Maryland.

Chociaż ogólnie uważa się, że te cykady występują na południu, najbardziej na północ znane wylęgi zanotowano w Chebanse w stanie Illinois, tylko 75 mil na południe od Loop.

Populacje mają różne obszary wylęgu, ale w niektórych miejscach mogą się one pokrywać – będzie to miało miejsce w rejonie środkowego Illinois, podobnie jak w okolicach Springfield.

Rzadko zdarza się, aby cykady o 13-letnim i 17-letnim cyklu życia osiągnęły dorosłość w tym samym czasie. Eksperci twierdzą, że to wydarzenie powtórzy się dopiero w 2245 roku.

Ile cykad można spodziewać się w Illinois?

W całych Stanach Zjednoczonych może pojawić się miliardy, lub nawet biliony cykad. Według Uniwersytetu Illinois, Northern Illinois Brood jest ogromna i cieszy się reputacją największej liczebności.

W 1956 roku entomolodzy zgłosili aż 311 „dziur wyjściowych” na jard kwadratowy na zalesionej równinie zalewowej w pobliżu Chicago, co według ekspertów przekłada się na 1,5 miliona cykad na akr, według danych Uniwersytetu Illinois.

Kiedy późniejszą wiosną cykady zaczynają obumierać i spadać z drzew, na ziemi jest ich dużo i wyczuwalny jest zapach ich gnijących ciał, według Uniwersytetu Illinois. W 1990 roku pojawiły się doniesienia od mieszkańców Chicago, którzy musieli używać łopat do śniegu, aby oczyścić chodniki z martwych cykad. To może się powtórzyć.

Eksperci przewidują, że wiosną 2024 r może pojawić się od 50 000 do 1,5 miliona cykad na akr.

Przy takich liczbach mieszkańcy prawdopodobnie będą musieli sprzątać swoje podwórka i ogrody. Martwe owady mogą także zatykać rynny i odpływy. Specjaliści zalecają ich kompostowanie.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, USDA Forest Service, istock/Jeff Herge/McKinneMike/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2017
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu