Saturday 24th June 2017,
Radio Deon Chicago

Nie żyje komandos Pana Boga. Odszedł ojciec Błażej Karaś – ikona parafii św. Trójcy w Chicago

Admin 02/17/2017 KOŚCIÓŁ, NEWS CHICAGO
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

W Domu Zakonnym w Wisconsin zmarł ojciec Błażej Karaś, franciszkanin, opiekun bezdomnych założyciel wspólnoty „Anawim” przy parafii św. Trójcy w Chicago. Duchowny był podporą dla setek polskich imigrantów i osób, które czuły się zmarginalizowane i odrzucone.

blazej_0537Ojciec Błażej Karaś związany był z parafią Świętej Trójcy od przeszło 25 lat. Był również opiekunem Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym przy parafii Świętego Jacka. Zawsze cichy, uczynny i autentyczny.

Na „Trójcowie” prowadził schronisko dla osób uzależnionych i był dla nich jak ojciec.  Mieszkał razem ze swoimi podopiecznymi. Jak powiedziała na antenie Radia Deon Teresa Mirabella ze schroniska „Anawim” ojciec Błażej był boskim człowiekiem.

„Można go określić, że był prawdziwym kapłanem. Znałam go jako spowiednika i jako człowieka. Był autentycznym, kochanym boskim człowiekim. Kompletnie oddany Bogu. Miał zaufanie w Bogu. To było autentyczne, to było miłe, to było Boże.” – powiedziała na antenie Radia Deon Teresa Mirabella.

Jezuita Marek Janowski, proboszcz parafii pw. św. Władysława w Chicago nazwał ojca Błażeja „Komandosem Pana Boga”, osobą, która stawiała czoła najcięższym zadaniom.

o-marek-janowski„Osoby typu: ojciec Karaś, matka Teresa z Kalkuty, zamordowana w Boliwii Helenka Kmieć, czy jezuita Walter Ciszek- to są komandosi Pana Boga, ludzie od zadań specjalnych”.

Probosz parafii św. Trójcy w Chicago ksiądz Andrzej Totzke na antenie Radia Deon powiedział, że śmierć ojca Błażeja, to wielka strata dla środowiska polonijnego.

Andrzej Totzke„On był tułaczem przez całe swoje życie. Przez Syberię, Iran i różne inne miejsca znalazł swoje powołanie tutaj – w Stanach Zjednoczonych. Wstąpił do zgromadzenia ojców franciszkanów i potem posługiwał, posługiwał Polakom, posługiwał najuboższym” – tak mówił na antenie Radia Deon o. Andrzej Totzke.

Niesamowita historia życia

Ojciec Błażej jako kilkuletni chłopiec został wywieziony z rodziną na Syberię. Przez Turkmenię i Iran trafił do Indii, a potem do Stanów Zjednoczonych. Jak twierdzi jezuita Marek Janowski ta właśnie podróż odmieniła jego całe życie

„To wszystko ukształtowało w nim ludzką wrażliwość na potrzeby najuboższych, zmarginalizowanych i odrzuconych. Ta wrażliwość mogła znaleźć swoje ujście właśnie w dziele <Anawim>, które założył i prowadził”.

Jako kilkuletni chłopiec, Edward Karaś, został wywieziony z rodziną na Syberię. Przez Uzbekistan, Turkmenię, Iran trafił do Indii, skąd po kilku latach trafił do Stanów Zjednoczonych. W 1950 wstąpił do zakonu franciszkanów, do prowincji Wisconsin, gdzie przyjął zakonne imię Błażej.

_untitled_30imp0e36Widząc, że wśród polskich emigrantów w Chicago jest coraz więcej bezdomnych, w 1989 r. założył wspólnotę „Anawim”, która wychodziła naprzeciw potrzebom bezdomnych, potrzebujących, uzależnionych. Wspólnota istnieje do dzisiaj.

W 1993 roku wyjechał na kilka miesięcy na Syberię, aby tam posługiwać potrzebującym w Nowosybirsku, Tomsku i Barnaulu. Po powrocie z Syberii wspólnota „Anawim” przeniosła się do budynku konwentu przy parafii św. Trójcy. Działa tam do dzisiaj.

Ze względu na stan zdrowia w 2013 roku ojciec Błażej Karaś odszedł z parafii św. Trójcy w Chicago. Teresa Mirabella do końca jego dni odwiedzała go w domu zakonnym w Wisconsin

„Odwiedzałam ojca Błażeja przez cały czas, kiedy on od nas odszedł w 2013 roku. Każdego tygodnia do niego dzwoniłam. W ostatni poniedziałek byłam u niego i był bardzo słaby. Stało się jednak coś nadzwyczajnego. Gdy mnie zobaczył,poznał mnie – <Przyszłaś Teresa> – powiedział duchowny”.

Pogrzeb zmarłego o. Błażeja odbędzie się w poniedziałek, 20 lutego w kościele św. Klary w Wind Lake, w stanie Wisconsin, o godz. 11.00 poinformował naszą redakcję ksiądz Andrzej Totzke proboszcz Misji Świętej Trójcy w Chicago.

Nekrolog-2

Parafia pod wezwaniem świętej Trójcy organizuje wyjazd autobusowy na uroczystości pogrzebowe.Organizatorzy zaplanowali wyjazd autobusem do Wisconsin w poniedziałek 20 lutego o godzinie ósmej rano z parkingu parafialnego, a powrót około godziny czwartej po południu. osoby zainteresowane powinny kontaktować się z biurem parafialnym świętej Trójcy 773 489 4140 lub można napisać parafia@trojcowo.com

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

o. Paweł Kosiński
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Wojciech Adamski

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook