Tuesday 27th June 2017,
Radio Deon Chicago

Joan Rivers miałaby dzisiaj 84 lata. Amerykańska gwiazda bez cenzury

Admin 06/08/2017 ZNANI - NIEZNANI
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Joan Rivers a właściwie Joan Alexandra Molinsky to amerykańska aktorka i gospodyni programów talk-show. Urodziła się 8 czerwca 1933 w Nowym Jorku, w rodzinie żydowskich emigrantów z Wychowywała się na nowojorskim Brooklynie, skończyła uniwersytet w kierunku filologii angielskiej i antropologii.

Biografia według Rafała Muskała

Przed rozpoczęciem pracy w telewizji podjęła się pracy jako przewodniczka po Rockefeller Center, korektorka tekstów w agencji ogłoszeń i konsultantka mody w sieci Bond Clothing Stores. W tym okresie poznała agenta Tony’ego Riversa, który zaproponował jej zmianę nazwiska, przyjęła więc pseudonim sceniczny Joan Rivers.

Na początku lat 60tych Joan zaczęła występować jako komik w popularnych klubach w Greenwich Village, w 1965 zadebiutowała w telewizji, w The Tonight Show prowadzonym wtedy prze Johnny’ego Carsona. Od tamtej pory cyklicznie występowała w różnych programach telewizyjnych

W latach siedemdziesiątych Zaczęła intensywnie pracować w przemyśle filmowym. Napisała scenariusz do czarnej komedii, The Girl Most Likely to a także wyreżyserowała komedię Rabbit Test, w której zagrali między innymi Billy Crystal i Michael Keaton.

W 1983 roku poprowadziła jeden odcinek Saturday Night Live, w tym czasie napisała również książkę The Life and Hard Times of Heidi Abramowitz, która stała się bestsellerem. Jej karierę zaburzyła samobójcza śmierć jej męża, która spowodowała, że Joan na rok wycofała się z udziału w mediach.

CNN wspomina Joan Rivers

W latach dziewięćdziesiątych współpracowała z telewizją E! Entertainment, a także z nowojorską stacją radiową WOR. Stała się gospodynią programów poświęconych rozrywce, prowadziła również transmisje z gal rozdania Oscarów czy Złotych Globów.

W 2003 odeszła z telewizji E! i związała się z TV Guide Network. Siedem lat później nakręcono biograficzny film poświęcony aktorce, Joan Rivers: A Piece of Work.

28 sierpnia 2014 przechodziła operację strun głosowych. Podczas zabiegu doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Aktorka po przewiezieniu do innego szpitala w Nowym Jorku była utrzymywana w stanie śpiączki farmakologicznej. Próby wybudzania, nie przyniosły efektów. Joan Rivers zmarła 4 września 2014. Miała 81 lat.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, youtube.com
Foto: Flickr.com/ celebrityabc

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook