Saturday 24th June 2017,
Radio Deon Chicago

Jezuita Marek Janowski o mocnych oświadczeniach kardynała Cupicha. Prezydent Trump w ogniu krytyki metropolity Chicago

Admin 02/03/2017 KOŚCIÓŁ, NEWS CHICAGO
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Dekrety prezydenckie Donalda Trumpa dotyczące imigracji, zwłaszcza zabraniające wpuszczania osób z siedmiu krajów w większości muzułmańskich spotkały się z krytyką wielu środowisk, w tym niektórych biskupów katolickich w USA. Kard. Cupich zdecydowanie skrytykował politykę imigracyjną prezydenta.

O. Marek Janowski, jezuita, proboszcz parafii św. Władysława, komentuje na antenie Radia Deon kontrowersje wokół dekretów prezydenckich.

Kardynał wyraża stanowisko Kościoła. Przemawia w duchu ewangelii. Ale sprawa jest bardziej skomplikowana. Choć sprawa uchodźców jest sprawą społeczną, a nawet humanitarną, to jednak ma poważne implikacje polityczne.

ROME BOOK HOMILIES„My, jako chrześcijanie, my w ogóle, jako ludzie, którym przyszło żyć w cywilizowanym kraju, i którym przyszło żyć nienajgorzej, powinniśmy w duchu pewnego moralnego nakazu pamiętać o najuboższych i najbiedniejszych. To jest w tym duchu, a więc w duchu ewangelicznym, w którym kard. Cupich przemawia. Natomiast sytuacja jest bardzo skomplikowana, bo jak wiemy, z punktu widzenia Kościoła to nie jest sprawa polityczna, natomiast sprawa uchodźców jest sprawą bardzo polityczną”.

Prezydent broni swoich dekretów mówiąc, że sprawa nie dotyczy muzułmanów i islamu, jako religii. Chce zapewnić bezpieczeństwo Ameryce i Amerykanom.

Kardynał mówi językiem ewangelii. Ma prawo do tego.

„W każdym czasie, w każdej chwili, Kościół będzie się upominał o biednych i o cierpiących, więc bez względu na to, czy to jest sprawa obiektywnie polityczna, czy nie, Kościół ma prawo i będzie mówił głosem ewangelii”.

Wokół całej sytuacji zmiany prezydenta i wydanych dekretów narosło wiele emocji. Trzeba je trochę uspokoić. Inaczej nie będziemy mogli funkcjonować razem.

20161109t0756-469-cns-election-trump-reaction-2-ten„Warto byłoby najpierw dostrzec te pozytywne aspekty prezydentury Trumpa. To pokazuje jak bardzo dużo emocji jest wokół tej kwestii, jak bardzo ta kwestia angażuje poszczególne osoby, polityków i także ludzi Kościoła”.

Warto podkreślić pozytywne działania, jak na przykład zablokowanie finansowania zagranicznych działań organizacji Planned Parenthood. W wyniku działań aborcyjnych co roku mordowanych jest w USA ok. miliona nienarodzonych dzieci. To znacznie więcej niż w wyniku jakichkolwiek innych działań, w tym terrorystycznych.

Dzisiaj żyjemy w świecie niespokojnym, w poczuciu zagrożenia. Imigracja jest jednym z większych wyzwań. Fundamentalizm islamski jest także wielkim zagrożeniem. Ten brak poczucia bezpieczeństwa wielu społeczeństw należy jakoś wziąć pod uwagę i starać się mu zaradzić.

Jako chrześcijanie nie możemy zrezygnować z pomocy uchodźcom i potrzebującym. Musimy szukać jednak sposobów pomocy, które biorą pod uwagę sytuację społeczno-polityczną kraju.

 

Paweł Kosiński SJ
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna.
Foto: Rafał Muskała/CNS

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook