Saturday 24th June 2017,
Radio Deon Chicago

Illinois mocno za życiem. Gubernator stanu zapowiada blokadę ustawy szerzącej dostępność aborcji

Admin 04/26/2017 NEWS USA
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Zdominowana przez Demokratów stanowa Izba Reprezentantów zatwierdziła kontrowersyjny projekt ustawy rozszerzającej dostępność aborcji finansowanych z pieniędzy podatników. Decyzję parlamentarzystów stosunkiem głosów 62-55 z euforią przyjęła grupa kobiet uczestnicząca w marszu na Kapitol odbywającym się w ramach corocznego Dnia Demokratów na Targach Stanowych.

Relacja Sławka Sobczaka

Projekt trafił już do Senatu, który go prawdopodobnie przyjmie. Republikański gubernator Illinois już wcześniej zapowiedział, że ustawę zablokuje, ale może przegrać w głosowaniu stanowego Kongresu. Ustawodawcy przez ponad dwie godziny debatowali nad możliwością użycia Medicaid i stanowego ubezpieczenia dla pracowników stanowych do przeprowadzenia zbiegu przerywania ciąży.

Demokratyczni politycy dowodzili, że ustawa mogłaby zapewnić, że aborcja pozostanie legalna w stanie Illinois, nawet jeżeli Sąd Najwyższy zmieni werdykt sprawy jeszcze z lat 70. „Roe przeciwko Wade”. W wyniku tej decyzji USA mają najbardziej liberalne przepisy dotyczące legalności przerywania ciąży w zachodnim świecie.

Sławek Sobczak
redakcja@radiodeon.com

Foto: CNS photo/Kevin Lamarque, Reuters

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook