Thursday 27th July 2017,
Radio Deon Chicago
NEWS RADIO DEON CHICAGO 1080am

Gwiazda kina nie tylko dla mężczyzn. Mel Gibson kończy 61lat

Rafal Muskala 01/03/2017 ZNANI - NIEZNANI
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Mel Gibson to australijsko-amerykański aktor, reżyser i producent filmowy. Urodził się 3 stycznia 1956 roku w stanie Nowy Jork. W 1968 roku jego rodzina wyemigrowała do Australii. Powodem wyprowadzki był protest przeciwko amerykańskiej obecności w Wietnamie.

Mel studiował w Państwowej Szkole Sztuk Teatralnych w Sydney. Tam też zaczynał karierę jako aktor teatralny. W filmie zadebiutował w 1976 roku dzięki serialowi „The Sullivans”, w którym jedną z ról grała australijska gwiazda Kylie Minogue.

Biografia według Rafała Muskała

Aktor został zauważony w 1979 roku, kiedy to po raz pierwszy wcielił się w postać Maxa Rockatanskiego w filmie Mad Max. Gibson wcielił się w tą postać jeszcze dwukrotnie za każdym razem zdobywając tłumy fanów.

W latach 1981/82 współpracował z wybitnym i znanym już wówczas w USA, australijskim reżyserem Peterem Weirem, grając u niego kolejno w filmie „Gallipoli” i „Roku niebezpiecznego życia”. To doświadczenie pozwoliło mu rozpocząć karierę w Hollywood.

Międzynarodową sławę zapewnił mu udział w filmie „Zabójcza broń” z 1987 roku. Wraz z Dannym Gloverem stworzył niezapomniany duet policjantów. Film doczekał aż trzech kontynuacji zarabiając na całym świecie miliony dolarów.

W 1995 aktor wyprodukował, wyreżyserował i zagrał główną rolę w historycznej superprodukcji „Braveheart: Waleczne Serce”. Film odniósł wielki sukces na całym świecie, był wielokrotnie nominowany i nagradzany, a sam Gibson otrzymał Oskara i Złoty Glob za Najlepszą Reżyserię oraz Oskara za Najlepszy Film.

Waleczne Serce – zwiastun

W 2004 roku artysta wyprodukował i wyreżyserował biblijne widowisko „Pasja”, które – również ze względu na drastyczność scen przemocy – uznano za kontrowersyjne i odbierano skrajnie odmiennie. Dwa lata później Gibson zrealizował kolejne widowisko – „Apocalypto” według własnego scenariusza.

W 2014 roku pojawił się jako czarny charakter w produkcji „Niezniszczalni” stawiając czoło największym gwiazdom kina lat 80’tych i 90’tych.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, film.wp.pl, youtube.com
Foto: Flickr.com/ drcliffordchoi

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook