Thursday 27th July 2017,
Radio Deon Chicago
NEWS RADIO DEON CHICAGO 1080am

Górale wspierają spłatę zadłużenia za swoją siedzibę. „Opłatek” Związku Podhalan w Ameryce

Admin 01/11/2017 AUDYCJE, NEWS CHICAGO
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

 W ciągu dwóch ostatnich lat chicagowscy górale zebrali 155 tysięcy dolarów z przeznaczeniem na spłatę pożyczki, która kilka lat temu została zaciągnięta na przebudowę i renowację góralskiej siedziby w Chicago. W zgromadzeniu kolejnej transzy pieniędzy mają swój udział poszczególne koła oraz indywidualni darczyńcy. Do spłaty pozostało jeszcze około 475 tysięcy dolarów. Poinformowała o tym członkini Komitetu Imprez Maria Madetko podczas przyjęcia noworocznego z udziałem blisko 300 osób, które 7 stycznia odbyło się w Domu Podhalan przy 4808 S. Archer.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Po podzieleniu się opłatkami konsekrowanymi przez kapelana związku o. Jacka Palicę i złożeniu życzeń podsumowując miniony rok prezes związku Józef Cikowski przyznał, że był on bardzo udany dla góralskiej organizacji. Obok zbiórki pieniędzy na spłatę długu zorganizowano liczne imprezy integracyjne i folklorystyczne. Mówiąc o najważniejszych wyzwaniach czekających na związek w rozpoczętym już roku, wiceprezes ds. kultury Zdzisław Dorula wskazał na przygotowania do organizowanego po raz 35. Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Na góralska nutę”, który tradycyjnie odbędzie się w listopadzie z udziałem licznej grupy góralskich zespołów ludowych z Wietrznego Miasta oraz z zagranicy.

Galeria zdjęć

We wrześniu odbędzie się jubileuszowy, trzydziesty już w historii istnienia zawiązku Sejm, podczas którego zostanie podsumowana dotychczasowa działalność i wybrane zostaną nowe władze góralskiej organizacji. W planach jest również zakup działki pod budowę nowej siedziby.

Gratulacje i życzenia gospodarzom przyjęcia złożyli konsul generalny Piotr Janicki i jego zastępca, konsul Robert Rusiecki. Za dotychczasową, bardzo owocną współpracę szczególnie serdecznie dziękowali przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, którzy w kilkuosobowym gronie na czele z wiceprezes Rady Dyrektorów Iwoną Podolak wzięli udział w przyjęciu. Do życzeń dołączył prezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Romuald Popławski, prezes Związku Ślązaków Józef Więcek, wiceprezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko Katolickiego Misia Jamińska oraz wiceprezes Związku Klubów Polskich Maria Majchrowska.

„Chciałbym Państwu życzyć na ten Nowy Rok i na to Boże Narodzenie wielu łask Bożych, tych które pochodzą od Dzieciatka ze Stajenki Betlejemskiej. Żeby dodawał Wam mocy, żeby zawsze towarzyszył Wam w myślach, w tym co robicie zawodowo i tym, co robicie w życiu osobistym” – powiedział składając życzenia konsul generalny Piotr Janicki.

Uczestnicy „Opłatka” zebrali 1426 dolarów dla parafii Chrystusa Króla Wszechświata Kijowie. O postępach w budowie mówił proboszcz tej parafii, ks. dr Wiesław Pęski, który przyznał, że to również dzięki pomocy Polonii amerykańskiej udaje mu się realizować budowę Pallotyńskiego Ośrodka w Bykowni pod Kijowem.

Jedną z atrakcji wieczoru było losowanie czterokołowego pojazdu terenowego ufundowanego Zofię i Józefa Ligasów. W wyniku losowania jego właścicielką została Katarzyna Pająk.

Jasełka oraz góralskie kolędy i pastorałki śpiewane przez dzieci ze Szkółki przy Zarządzie Głównym Związku Podhalan w Ameryce Północnej oraz występy zespołu „Ślebodni” to główne punkty programu artystycznego wieczoru, który zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Siekawica”.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook