Monday 26th June 2017,
Radio Deon Chicago

Gitara nie ma przed nim tajemnic. Jimmy Page z zespołu Led Zeppelin kończy 73 lata

Radio Deon 01/09/2017 ZNANI - NIEZNANI
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Jimmy Page to gitarzysta rockowy, współtwórca zespołu Led Zeppelin, jeden z najlepszych gitarzystów według magazynu Rolling Stone. Urodził się 9 stycznia 1944 roku w Wielkiej Brytanii. Pierwsze lata życia spędził na farmie wujka w Northamptionshire, by ostatecznie osiąść w Epsom.

W wieku kilkunastu lat rozpoczął naukę malarstwa w szkole plastycznej, rezygnując z niej w 1963 roku, gdy podjął pracę, jako muzyk sesyjny. Szybko stał się bardzo znanym w Londynie gitarzystą – jego solówki można odnaleźć na początkowych nagraniach m.in. The Rolling Stones. W czasie pracy w studio nagrał również swój własny singel „She Just Satisfies”.

Biografia według Rafała Muskała

W 1965 roku zaproponowano Page’owi dołączenie do grupy The Yardbirds. Grupa rozpadła się trzy lata później. Page nie chciał jednak kończyć z muzyką. Wraz z basistą Johnem Paulem Jonesem, wokalistą Robertem Plantem oraz perkusistą Johnem Bonhamem stworzył zespół, the New Yardbirds, nazwany ostatecznie Led Zeppelin

Przez kolejny 12 lat Page i Plant stworzyli wiele znanych utworów stając się jednymi z pionierów muzyki rock. Na całym świecie sprzedano ponad 200 milionów płyt, który wychowały kilka pokoleń.

Led Zeppelin – Stairway to heaven

Po tym jak zespół rozpadł się w 1980 roku gitarzysta rozpoczął karierę solową. Nie zapomniał jednak o swoim dawny przyjacielu Robercie Plancie. W 1994 roku artyści wydali krążek No Quarter nagrany dla serii programów MTV Unplugged.

Page wielokrotnie współpracuje z innymi artystami nie bojąc się wchodzić w nowe kierunki muzyczne. Brał udział przy nagraniach z zespołem The Black Crowes a razem z raperem Puff Daddym stworzyli nową aranżację utworu Led Zepellin pod tytułem „Come with me”.

Page otrzymał w 2008 roku tytuł szlachecki decyzją królowej Wielkiej Brytanii, Elżbiety II.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, youtube.com
Foto: wikipedia.org

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook