Tuesday 27th June 2017,
Radio Deon Chicago

Eucharystia to obecność prawdziwego Chrystusa. O uroczystościach Bożego Ciała w Chicago jezuita Marek Janowski

Admin 06/16/2017 KOŚCIÓŁ, NEWS CHICAGO
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

18 czerwca przypada w USA Uroczystość Bożego Ciała.  To dzień szczególny dla nas wierzących, albowiem wyrażamy Bogu naszą wdzięczność, abyśmy przyjmując Go, w Niego się przemieniali i upodabniali.  Jest to także okazja do zamanifestowania przed światem, że pod postacią białej konsekrowanej Hostii jest obecny Bóg Żywy i Prawdziwy.

O szczególnej znaczeniu Bożego Ciała i procesji mówił gość Radia Deon w programie „Kościół Pod Lupą” jezuita Marek Janowski, proboszcz parafii św. Władysława

„Trudno sobie wyobrazić Boże Ciało bez procesji, które mają miejsce we wszystkich kościołach w Polsce. Szczególnie uroczyście wyglądają na wsiach gdzie wszyscy wychodzą w strojach ludowych. Każdy niesie jakąś chorągiew, manifestuje swoją wiarę i przynależność do kościoła, który funkcjonuje w konkretnych warunkach kulturowych przez wiele stuleci”

Dla katolików oprócz walorów kulturowych i tradycji jest to dzień wyznania wiary w prawdziwą i rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii, w Najświętszym Sakramencie ołtarza, pod postacią białego chleba, opłatka. Musimy pamiętać o tym wymiarze, a podkreślali to również polscy biskupi.

„Musimy pójść głębiej w istotę eucharystii, zrozumieć co to znaczy być człowiekiem eucharystycznym, co to znaczy być chrześcijaninem. Myślę, że polscy biskupi w swoich homiliach dotknęli tej rzeczywistości”

Cuda eucharystyczne

Cuda eucharystyczne maja ogromne znaczenie dla katolików. O znaczeniu cudów i co tak naprawdę oznacza Boże Ciało, jak również kiedy zostało ustanowione mówił gość Radia Deon

„Cuda są właśnie po to aby zrozumieć, że Chrystus jest obecny i prawdziwie przychodzi do nas. Jak popatrzymy na genezę Bożego Ciała to zrozumiemy, że ono zrodziło się po cudzie w Bolsenie w XIII wieku, kiedy to kapłan nie dowierzał w prawdziwą obecność Chrystusa w konsekrowanym chlebie. Wtedy Hostia zaczęła krwawić na jego oczach i wszystkich zgromadzonych. To jest to co stanowi o nas jako katolikach. My wierzymy w realną obecność Chrystusa w eucharystii.”

Podobnie jak w latach ubiegłych w kościołach w Chicago odbędą się procesje aby zamanifestować wiarę w prawdziwą i rzeczywistą obecność Zbawiciela w Najświętszym Sakramencie. Po liturgii eucharystii następuje procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta ewangelię. Na zakończenie procesji kapłan udziela wiernym błogosławieństwa.

Proboszcz parafii św. Władysława w Chicago jest gościem „Kościoła Pod Lupą” w każdy piątek po godzinie 10:30

Arkadiusz Stachnik
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook