Połącz się z nami

News Chicago

EMiGRA w Chicago. Festiwal filmowy o imigrantach tworzony przez imigrantów

Opublikowano

dnia

W Jezuickim Ośrodku Milenijnym odbyła się pierwsza polonijna edycja warszawskiego Festiwalu Filmów Emigracyjnych Emigra. 200 osób obejrzało dziewięć filmów opowiadających losy polskich emigrantów żyjących w różnych zakątkach świata.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Witając widzów prowadzący festiwal red. Sławomir Sobczak przyznał, że nie jest to tożsama wersja z festiwalem, który od czterech lat pod tym samym tytułem odbywa się w Warszawie. „Siłą rzeczy nie możemy państwu pokazać kilkudziesięciu filmów. Wybranych zostało osiem filmów, naszym zdaniem, i Piotra Latałło, który dokonał tego wyboru, najciekawszych i najbardziej interesujących diasporę polską w Chicago. Opowiadających o wszystkim, bo to jest osiem krajów, kilka kontynentów (…) Pokazane to jest w ujęciach ośmiu reżyserów różnych pokoleń. Najstarszy film jest z 1963 roku pokazywany w Łódzkiej Szkole Filmowej jako przykład dokumentu” – powiedział prowadzący.

Galeria zdjęć

Sporo emocji wzbudził wspomniany dokument Mariana Marzyńskiego o podróżach Batorym. Jedna z uczestniczek przypomniała historię swojego ojca, który przypłynął do Ameryki jako dwunastoletni chłopiec. W Chicago ożenił się z wdową, która miała dwoje dzieci, Anielę i Stanisława. Po śmierci żony jako pięćdziesięcioletni mężczyzna powrócił do Polski. Ponownie się ożenił. „Mamusia miała 25 lat. Było nas pięcioro i wszyscy tu jesteśmy z racji tatusia, ale już po jego śmierci udało nam się przyjechać” – powiedziała wzruszona rozmówczyni.

Dla Wandy Rojcewicz przegląd filmów był znakomitą okazją do przypomnienia sobie zarówno gehenny Polaków w różnych okresach historii jak i ich powojennych losów na obczyźnie. „Te filmy są wspaniałe. Przypominają nam jak ciężko Polacy z Batorego tu w Stanach pracowali i jak im ciężko było przestawić się po powrocie do kraju na to, co było w Polsce” – powiedziała pani Wanda.

Prezentowane na festiwalu filmy były okazją do poznania emigranckich losów Polaków w różnych zakątkach świata. Od Australii po Brazylię i Stany Zjednoczone. Szczególnie chwytające za serce i wyciskające łzy były te ukazujące losy polskich sierot z  Syberii, czy ludobójstwo ludności polskiej na Wołyniu.

Klamrą spinającą emigracyjną tematykę różnych okresów był film „Pasjonat”, jeden z trzynastu odcinków serialu „Ameryka marzeń” zrealizowanego w konwencji paradokumentu przez Piotra Latałło z telewizji Polsat. Na kanwie historii grupy miłośników starych samolotów, którzy odbudowują maszynę jaka latała ze zrzutami w okresie Powstania Warszawskiego, pokazana jest współczesna historia grupy polskich emigrantów w Wietrznym Mieście”. W USA emisja tego serialu rozpocznie się w niedzielę, piątego marca na antenie telewizji TV Polsat. Każdy odcinek będzie powtarzany. W zależności od zainteresowania tą tematyką widzów w Polsce możliwy jest dalszy ciąg tej produkcji.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

 

News Chicago

Piękne nadbrzeże Chicago może już niedługo zostać Parkiem Narodowym

Opublikowano

dnia

Autor:

W trzech okręgach Rogers Park w referendum w sprawie prawyborów stanu Illinois zapytano o uznanie Chicago Lakefront za Park Narodowy. Propozycja została przyjęta większością ponad 60% głosów. Łącznie oddano 1240 głosów.

Koalicja Parku Narodowego Chicago Lakefront od dawna wzywa do objęcia ochroną i przekształcenia nadbrzeża Chicago w Park Narodowy. Organizacja chce mieć pewność, że Chicago Lakefront i jego liczne parki przetrwają wiecznie, a tereny zielone i linia brzegowa jeziora Michigan będą otwarte, czyste i z bezpłatnym dostępem dla wszystkich.

Rzecznikiem tego pomysłu jest także grupa Preservation Chicago, która zachęca do starania się o wyznaczenie Parku Narodowego dla całego nadbrzeża Chicago i rozpoczęcia współpracy ze służbami Parków Narodowych, aby kontynuować dziedzictwo ochrony tego cennego miejsca dla dobra mieszkańców.

Utworzenie nowego Parku Narodowego w Chicago nie byłoby czymś niespotykanym. Po latach lobbingu, w 2015 roku historyczna dzielnica Pullman została uznana za pomnik narodowy Chicago.

Obecnie najbliższym Wietrznego Miasta Parkiem Narodowym jest Indiana Dunes w stanie Indiana, obejmujący wydmy nad jeziorem Michigan, wzdłuż jego południowego brzegu. Park został założony w 1966 roku.

 

Źródło: secretchicago
Foto: istock/marchello74/
Czytaj dalej

News Chicago

Nowy park w Antioch czeka na swoją nazwę. Mieszkańcy mogą przesyłać propozycje

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcy Antioch proszeni są o pomoc w nazwaniu najnowszego i najbardziej widocznego parku w miasteczku, którego otwarcie zaplanowano na lato. Wart 12,5 miliona dolarów park ma pełnić funkcję lokalnego centrum zajęć rekreacyjnych, spotkań rodzinnych i wydarzeń społecznych.

Park, który zostanie otworzony już za prę miesięcy, znajduje się na wschód od Route 83 (Main Street), pomiędzy ulicami Depot i Orchard, na północnym krańcu śródmiejskiej dzielnicy biznesowej.

Burmistrz Scott Gartner ogłosił konkurs na nadanie mu nazwy, aby zaangażować mieszkańców. W ramach tej inicjatywy zarząd miasteczka i Komisja ds. Parków zachęcają członków społeczności do zgłaszania nazw odzwierciedlających jej tożsamość i wartość.

Propozycje będą przyjmowane online do 7 kwietnia. Powinny zawierać krótkie oświadczenie uzasadniające nazwę oraz uwzględniać lokalizację, znaczenie historyczne i związek ze społecznością. Nazwy podobne do istniejących parków, nieruchomości lub obiektów nie będą brane pod uwagę.

Nominacje zostaną sprawdzone przez Komisję ds. Parków w Antioch. Pięć najlepszych spełniających ustalone kryteria zostanie wybranych do rozpatrzenia. Mieszkańcy będą mogli głosować nad wyborem ostatecznej nazwy dla parku.

Najlepsze propozycje, łącznie z tą, która zdobędzie najwięcej głosów, zostaną przedstawione radzie miasteczka późną wiosną w celu ostatecznego zatwierdzenia.

Ciężki sprzęt pojawił się na miejscu założenia parkowego po raz pierwszy we wrześniu 2022 r. Skomplikowany projekt obejmował odkrycie Sequoit Creek jako centralnego punktu parku.

W XIX wieku potok zasilał młyn zbożowy. Został zakopany około 50 lat temu, aby zrobić miejsce pod zabudowę komercyjną, w tym stację benzynową i salon samochodowy.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie antioch.il.gov/.

Źródło: dailyherald
Foto: Village of Antioch
Czytaj dalej

News Chicago

Lekarze Northwestern przeprowadzili pierwszy w kraju podwójny przeszczep płuc i wątroby

Opublikowano

dnia

Autor:

Chirurdzy z Northwestern ogłosili, że pomyślnie przeprowadzili łączny przeszczep płuc i wątroby u pacjenta z zaawansowanym rakiem płuc. Był to pierwszy przypadek takiej operacji w szpitalu i prawdopodobnie także pierwszy w kraju. Zabieg miał miejsce we wrześniu.

Doktor Gary Gibbon otrzymał we wrześniu nowy zestaw narządów – płuca i wątrobę w Northwestern Medicine po tym, jak doznał poważnych uszkodzeń obu tych organów w trakcie leczenia raka płuc w trzecim stadium.

„Jestem zaszczycony, że mogę siedzieć tutaj obok tych dwóch wybitnych chirurgów, którzy uratowali mi życie, wykonując podwójny przeszczep płuc i wątroby, kiedy ustalono, że nie ma dla mnie innej opcji” – powiedział Gibbon reporterom w czwartek w szpitalu Northwestern Memorial Hospital, rozmawiając i śmiejąc się ze swoimi lekarzami.

Gibbon, który może już samodzielnie oddychać, obchodził w środę swoje 69. urodziny i 6 miesięcy wolności od raka. Zwykle pacjenci w jego stanie sprzed przeszczepu przebywali w hospicjum pod koniec życia – powiedzieli w czwartek jego lekarze.

Doktor Gary Gibbon jest pulmonologiem z Santa Monica w Kalifornii. W zeszłym roku po postawieniu diagnozy przeszedł chemioterapię, radioterapię i immunoterapię w kalifornijskim szpitalu. Ostatecznie trafił na oddział intensywnej terapii i dowiedział się, że immunoterapia trwale zniszczyła jego płuca i nieodwracalnie uszkodziła wątrobę.

Jedyny w swoim rodzaju program w Northwestern stał się jedyną szansą Gibbona na przetrwanie. Doktor przyjechał do Chicago we wrześniu i otrzymał nowe płuca i wątrobę od tego samego dawcy.

Program o nazwie Double Lung Replacement and Multidisciplinary Care, w skrócie DREAM, został stworzony w Northwestern, aby pomóc pacjentom z zaawansowanym rakiem płuc, którzy nie reagują na zwykłe leczenie.

Prawdopodobnie jest to pierwszy znany przypadek w kraju, w którym pacjent z zaawansowanym rakiem płuc przeszedł pomyślnie połączony przeszczep płuc i wątroby, według dr Ankita Bharata, który przeprowadził operację Gibbona i jest ordynatorem oddziału torakochirurgii i dyrektorem Northwestern Medicine Canning Thoracic Institute.

Gary Gibbon, pochodzący z Kapsztadu w Republice Południowej Afryki, przez 33 lata pracował w swojej prywatnej praktyce w Santa Monica. W marcu ubiegłego roku zaczął kaszleć i tracić na wadze – prześwietlenie klatki piersiowej potwierdziło później, że w płucach miał guz nowotworowy.

Po szeroko zakrojonym i agresywnym leczeniu raka trafił w lipcu zeszłego roku na oddział intensywnej terapii w Centrum Medycznym Ronalda Reagana UCLA z powodu wstrząsu septycznego, zapalenia płuc i niewydolności wielonarządowej.

10 września został przetransportowany do Chicago i czekał 12 dni na liście do przeszczepów na OIOM-ie w szpitalu Northwestern Memorial. Krótko przed północą 26 września dostał nowe płuca, a 27 września nad ranem otrzymał nową wątrobę.

Drugim lekarzem przeprowadzającym operację był dr Satish Nadig, chirurg transplantolog i dyrektor Kompleksowego Centrum Transplantacji Northwestern Medicine.

Lekarze Bharat i Nadig spędzili wspólnie 10 godzin nad procedurą. Podczas gdy najpierw wymieniono chore płuca, nową wątrobę utrzymywano przy życiu przez 17 godzin poza organizmem, poddając ją perfuzji – ciepła krew była wciąż przepompowywana przez narząd.

W ramach programu DREAM Canning Thoracic Institute przeprowadził już ponad 30 przeszczepów płuc, w tym u kilku pacjentów z czwartym stopniem zaawansowania raka płuc i u jednego, u którego rak rozprzestrzenił się z innego narządu do płuc.

 

Źródło: suntimes
Foto: Northwestern Medicine
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu