Saturday 24th June 2017,
Radio Deon Chicago

Duchowni nie chcą żyć w zakonach. Salwatorianin Łukasz Kleczka o zatraceniu wiary przez zakonników

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Rocznie na świecie z zakonów odchodzi 2,5 tysiąca osób. W przeddzień Święta Ofiarowania Pańskiego, Dnia Życia Konsekrowanego, o. Łukasz Kleczka, zakonnik, salwatorianin, na falach Radia Deon komentuje sprawę odejść z zakonów i sytuację życia konsekrowanego w dzisiejszym świecie.

Przyczyny odejść z zakonów są smutne i niepokojące. W skali światowej nie jest to mała liczba. Odejścia z zakonów mają swoją przyczynę, a jest nią przede wszystkim kontekst naszego życia.Otoczenie dzisiaj nie sprzyja życiu w ciszy, w samotności, poświęceniu się w służbie potrzebującym.

„Wiele z tego, na czym życie zakonne polega, co życie zakonne proponuje, jaka jest drogą, wydaje się czasami iść zupełnie inaczej niż tak, jak dzisiaj proponuje nam życie w świecie. Życie zakonne to jest przede wszystkim życie wiary. Wiele problemów, które dotyczą tych, którzy odchodzą z życia zakonnego, to jest problem z wiarą”.

Kiedy brakuje wiary, żywej relacji z Jezusem, wtedy zaczynają się problemy. Niektórzy uważają, że życie zakonne nie jest propozycją dla dzisiejszego człowieka. Niewiele jest dzisiaj radosnego świadectwa życia. Człowiek się zamyka, łatwo stać się indywidualistą. Brakuje nam żywotności ewangelicznej.Ale, jakby na przekór przeciwnościom, jest wiele wspólnot, które powstają dzisiaj. Są często radykalne, ale ten radykalizm jest przekonujący dla młodych. Te wspólnoty są żywotne. Są zatem także dobre, pokrzepiające przykłady. Wiara przeżywana na serio, nawet z pewną dozą radykalizmu, wydaje także dzisiaj, w niesprzyjających okolicznościach, owoc powołań do życia zakonnego.

Być z Jezusem

W dzisiejszym świecie jest wiele szumu i chaosu. Czasami jednak w takim „szumie” Bóg daje nam pragnienie ciszy, skupienia, doświadczenia Jego obecności. Z życiem zakonnym jest tak, że Jezus był z ludźmi, wzywał ich po imieniu i wybierał niektórych, aby „byli z nim”. To jest istota życia zakonnego – „być z Jezusem”. Życie konsekrowane to wybór życia we wspólnocie braci czy sióstr, to złożenie ślubów ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. To pragnienie życia w zgodzie z charyzmatem swojej wspólnoty.

„Jutrzejsze święto jest już po raz dwudziesty. Święty Jan Paweł II w 1997 r. zaprosił Kościół do tego, żeby 2 lutego świętować Dzień Życia Konsekrowanego. Przeżywamy go zawsze, jako taki dzień, w którym chcemy odnowić swoją relację do Jezusa Chrystusa we wspólnotach, w których żyjemy, ale także chcemy się ucieszyć tym, że jesteśmy”.

Na ten dzień salwatorianie z Merrillville zapraszają do siebie wszystkie osoby konsekrowane, pracujące w aglomeracji chicagowskiej, na wspólną modlitwę i świętowanie.

Paweł Kosiński SJ
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna.
Foto: Rafał Muskała

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook