Thursday 27th July 2017,
Radio Deon Chicago
NEWS RADIO DEON CHICAGO 1080am

Dobro nie konkuruje z dobrem. Czy katolik może wspierać WOŚP Jurka Owsiaka?

Admin 01/11/2017 KOŚCIÓŁ, O TYM MÓWIMY
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Czy dobro czynione dla drugich w jakiejś akcji charytatywnej może być konkurencją dla innych? Czy konkurencja w działalności dobroczynnej pomaga, czy raczej przeszkadza? O. Łukasz Kleczka, salwatorianin komentuje sprawę na antenie Radia Deon.

wosp2016Czasami obawiamy się, że w działalności dobroczynnej, nawet tej kościelnej, ktoś może załatwiać ‘swoje interesy’. Wiemy, że osoby podejmujące takie akcje mogą mieć także jakieś swoje cele, o których nie mówią głośno, ale też prawdą jest, że w wielu wypadkach opinie, jakie krążą w opowiadaniach są przesadzone i krzywdzące, a nawet nieprawdziwe. O. Łukasz odniósł się do ciągłego przeciwstawiania działania Caritas Polska i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Caritas„Nie rozumiem, gdzie leży przyczyna takiego patrzenia negatywnego na jakieś akcje skierowane na dobro. Bardzo się cieszę, że w związku z tą XXV Orkiestrą, która będzie w niedzielę, pojawiło się bardzo jasne i ładne oświadczenie Caritas Polska, które rozpoczyna się od bardzo ważnego i pięknego zdania, kluczowego zdania. Otóż w tym oświadczeniu czytamy: ‘każdy, kto działa na rzecz bliźniego, jest godny szacunku”.

Taki konflikt pod pozorem walki o dobro raczej mu przeszkadza niż pomaga. Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do czynienia dobra, angażowania się w promowanie i czynienie dobra. Nie wolno nam stać obojętnie. Wzywa nas do tego Papież Franciszek. On też wskazuje, że działalność dobroczynna powinna być pierwszym ogniwem ekumenizmu i może być wykonywana ponad wszelkimi podziałami.

„Jest rzeczą bardzo piękną w naszym środowisku w Chicago, że wspieramy różne inicjatywy, że wspieramy różne prośby o konkretną pomoc dla ludzi, którzy dzisiaj, dzisiaj, nie jutro, bo jutro już będzie za późno, dzisiaj potrzebują tej pomocy. Jeżeli nas stać, jeżeli możemy wspierać dobre akcje, to róbmy to dlatego, że to są tak naprawdę te dobre czyny, które poprowadzą nas po prostu do nieba”.

O. Łukasz, mówiąc o akcjach dobroczynnych w Chicago, wspomniał Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, fundację You Can Be My Angel, ale także wiele inicjatyw Radia Deon, radioton dla Domu Samotnej Matki, czy doraźne zbiórki na rzecz potrzebujących.

Paweł Kosiński SJ
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna.
Foto: Rafał Muskała

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook