Saturday 24th June 2017,
Radio Deon Chicago

Czy objawienia w Medjugorje są od Boga? Co o nich mówi Kościół?

Admin 05/19/2017 KOŚCIÓŁ, O TYM MÓWIMY
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Wracając z Fatimy, na pokładzie samolotu, papież Franciszek wypowiedział swoje wątpliwości co do tzw. objawień w Medjugorje. Słowa papieża Franciszka komentuje na antenie Radia Deon o. Marek Janowski, jezuita, proboszcz parafii św. Władysława w Chicago.

Papież Franciszek zasygnalizował, że według jego osobistej opinii prawdziwość objawień w Medjugorje, zwłaszcza w tym drugim okresie jest wątpliwa. Już papież Benedykt XVI w 2010 roku ustanowił komisję do zbadania tych objawień.

„Na obecnym etapie mamy do czynienia z bardzo wieloma osobistymi wypowiedziami na temat fenomenu Medjugorje. To niewątpliwie jest fenomen, który trwa już od tak wielu lat, i który wymaga zbadania. Więc mamy osobiste wypowiedzi różnych osobistości Kościoła. Do tej początkowej fazy komisja odniosła się bardzo pozytywnie. Problemy, pytania pojawiają się na dalszym etapie objawień, czyli gdzieś tak od 1995 roku. Każdy ma prawo do tego, by oceniać w tym momencie Medjugorje według własnego doświadczenia”.

Od 1981 roku przyjechało do Medjugorje ponad 40 milionów pielgrzymów. Dokonał się tam ogrom pracy duszpasterskiej.

„Skoro jest tyle milionów osób w ciągu roku, które przyjeżdżają do Medjugorje to Kościół nie może pozostawać obojętny. W dalszym ciągu definitywna „kropka nad ‘i’” nie może być postawiona przez Watykan, ponieważ wizjonerzy żyją, objawienia trwają. To wszystko jest badane w świetle doktryny katolickiej. Dopiero po śmierci wizjonerów będzie można się przyjrzeć tym objawieniom i ostatecznie orzec, czy te objawienia miały miejsce, czy to, co tam się dzieje ma charakter nadprzyrodzony”.

Jeśli objawienia w Medjugorje są z ducha Bożego, to zostaną sprawdzone, choćby pod względem posłuszeństwa Kościołowi. Kościół daje sobie czas, żeby orzec, czy ten fenomen jest z Boga.

Wielu doświadcza tam dobrych rzeczy, nawraca się, wraca do Kościoła. Kościół chce jednak przyjrzeć się całemu wydarzeniu i temu mają służyć powołane komisje, choćby ta delegacja pod przewodnictwem arcybiskupa Henryka Hosera SAC.

„Abp Hoser był w Medjugorje, jak wiemy. Bardzo dokładnie się przyglądał całej sprawie. Rozmawiał także i z ordynariuszem miejsca, biskupem Mostaru. Nie ma jeszcze definitywnej oceny z jego strony. On przyglądał się bardziej fenomenowi w Medjugorje. Pierwsze jego spostrzeżenia, refleksje są takie, że fenomen jest bardzo pozytywny, bo jest dużo ludzi, jest dużo modlitwy, dużo nawróceń, dużo dobrych dzieł, i to, niewątpliwie, jest dobra rzecz, którą trzeba przyjąć. Natomiast, same objawienia, nie jest definitywnie powiedziane, czy one mają charakter nadprzyrodzony czy też nie. To musi być jeszcze stwierdzone”.

Misja abpa Hosera jest delikatna, ale ważna dla całościowej oceny objawień w Medjugorje.

Na chwilę obecną nie mogą być organizowane oficjalne pielgrzymki do Medjugorje, ale mogą je organizować grupy świeckich.

 

Paweł Kosiński SJ
pkosinski@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook