Thursday 29th June 2017,
Radio Deon Chicago
NEWS RADIO DEON CHICAGO 1080am

Chicago pnie się. W rankingu globalnych miast świata zajmuje siódmą pozycję

Admin 06/06/2017 NEWS USA
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Już jutro w chicagowskim Art Institute  huczne otwarcie Forum Globalnych Miast Świata. Na globie istnieje wiele miast z milionami mieszkańców, ale nie każde z nich jest miastem globalnym.

Relacja Sławka Sobczaka

Termin „globalne miasto” pojawił się dopiero w 1990 roku, gdy sformułowano kilka hipotez na temat tego, dlaczego takie miasta powstały. W tegorocznym rankingu A.T. Kearney za najbardziej globalne uznano Nowy Jork, Londyn i Paryż, a Chicago zajęło 7. miejsce. Pod uwagę bierze się aktywność biznesową (30 proc. oceny), zasoby ludzkie (30 proc.), wymianę informacji (15 proc.), kulturalne doświadczenie (15 proc.) i polityczne zaangażowanie (15 proc.).

Za miasto, które w największym stopniu zwiększa swoją globalną rangę, uznano San Francisco, a Wietrzne Miasto w tym zestawieniu jest 25. Tu ocenia się po równo: dobrobyt, ekonomię, innowacyjność i zarządzanie. Warszawa w rankingu 128 sklasyfikowanych miast jest odpowiednio: 58 i 31. Miasta globalne oferują lepszy poziom życia, a o tym co zrobić by było jeszcze lepiej podyskutują do soboty burmistrzowie aglomeracji z całego świata, byli premierzy i ministrowie swoich rządów.

Sławek Sobczak
redakcja@radiodeon.com

Foto: Flickr.com/Pedro Szekely
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook