Thursday 29th June 2017,
Radio Deon Chicago
NEWS RADIO DEON CHICAGO 1080am

Budujemy wspólnotę miłości, pokoju, zrozumienia i wzajemnego obdarowywania się… Festiwal Trójcowa w Stone Park

Admin 06/14/2017 NEWS CHICAGO
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

XIV Festiwal Parafialny Polskiej Misji Duszpasterskiej pod wezwaniem Trójcy Świętej zgromadził około tysiąca osób. Na uczestników imprezy w ośrodku Casa Italia w Stone Park czekały liczne atrakcję. Festiwalowa impreza rozpoczęła się mszą świętą.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Pierwsza rzecz, msza święta o jedenastej. Tak się składa, że w tym roku akurat wypada odpust Trójcy Przenajświętszej, a więc jesteśmy obdarzeni wielkim błogosławieństwem i błogosławieństwo odczuwamy tutaj, kiedy budujemy tę wspólnotę miłości, pokoju, zrozumienia i wzajemnego obdarowywania się. I to jest właśnie ten cel, który przyświeca tym wydarzeniom festiwalowym” – powiedział proboszcz, ks. dyrektor Andrzej Totzke.

Galeria zdjęć

Z biegiem lat organizowania parafialnej imprezy w Stone Park rozrosła się ona do znacznych rozmiarów. Na terenie ośrodka praktycznie nie było wolnego miejsca. Wokół olbrzymiej wiaty, pod której dachem znalazła się scena i kuchnia, funkcjonowały liczne stoiska oferujące różnego rodzaju usługi i produkty. Rozłożyło się miasteczko zabaw dla dzieci oraz mini zoo.

W tej chwili na placu jest bardzo ciasno. Mamy wspaniałą publiczność, wspaniałe stoiska. Naprawdę mamy się czym pochwalić”podsumował festiwal przewodniczący rady Parafialnej Robert Wasilewski.

Mottem festiwalowych działań była pomoc polskiej szkole sobotniej, która w tym roku celebruje swoje ćwierćwiecze istnienia. „Dochód z Festiwalu przeznaczony jest na utrzymanie budynku polskiej szkoły. Dzięki bardzo dobrej współpracy z ks. proboszczem, który jest prezydentem naszej szkoły myślę, że dbamy o to dobro całego Trójcowa, którego jednym z czynników jest właśnie polska szkoła” – powiedziała dyrektor Maria Baran.

W części artystycznej zespół „Lajkonik” zaprezentował fragment swojego bogatego repertuaru, który już w najbliższy weekend pokaże na festiwalu w Milwaukee, a następnie na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Rzeszowie, dokąd tancerze wybierają się w lipcu. Wcześniej jeszcze odwiedzą Włochy.

Okazało się, że Lajkonik nie tylko wspaniale tańczy i śpiewa, ale także odnosi sukcesy sportowe, przynajmniej w parafialnym wymiarze. Po rozgrzewce na festiwalowej estradzie tancerze z powodzeniem wystąpili w finale turnieju piłki siatkowej o „Puchar Proboszcza”, w którym od pięciu lat rywalizują grupy parafialne. Tancerze wręcz stawali na głowie, żeby wygrać i po zaciętej walce pokonali ekipę proboszcza.

Bardzo szczęśliwa z tego tytułu była choreograf zespołu Halina Misterka. „Lajkonik wcale nie musiał stawać na głowie, bo to są utalentowane dzieci, które są przyzwyczajone do treningu i grają. Fantastycznie tańczą, śpiewają, modlą się, ale i uprawiają sporty. Między innymi siatkówkę. Wielu z nich gra w szkołach, więc zawiązali drużynę. Wcale nie mieli przygotowań, bo przygotowują się w tej chwili do festiwalu w Rzeszowie, więc nie było czasu na siatkówkę, ale ogarnęli. Natomiast drużyna proboszcza była bardzo mocna i to był bardzo piękny i zacięty mecz. Takich meczy sobie publiczność życzy”.

Nie tylko siatkówką żyli festiwalowi goście, bo w przerwach można było ich spotkać przy szachownicach, gdzie rozłożył się parafialny klub szachowy. Jego prezes Jan Góra uczył podstaw królewskiej gry.

Obok delikatesów „Montrose Food Mart and Deli” jednym z licznego grona sponsorów festiwalu było Zjednoczenie Polskie Rzymsko Katolickie, na którego stoisku dyrektor marketingu Agnieszka Bastrzyk informowała o polisach ubezpieczeniowych i planach emerytalnych oferowanych przez ZPRK.

Wspaniała aura, występy artystyczne, doskonałe jedzenie, loteria, przejazdy kucykami, sport, to tylko niektóre z atrakcji niedzielnej imprezy w Casa Italia, która przejdzie do historii jako bardzo udana, chyba również pod względem finansowym.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodoen.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook