Tuesday 27th June 2017,
Radio Deon Chicago

Borelioza może być śmiertelna. Doktor Marek Gawrysz o sposobach radzenia sobie z ugryzieniem przez kleszcza

Admin 05/29/2017 O TYM MÓWIMY
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Borelioza jest odkleszczową chorobą przewlekłą, która może nawet doprowadzić nawet do śmierci. Nie można więc bagatelizować jej objawów, choć nie zawsze łatwo je rozpoznać. Jak można zarazić się boreliozą? Jak nie dopuścić do ugryzienia kleszcza i jak go bezpiecznie wyjąć, gdy jednak nas ukąsi?

Na te i inne pytania dotyczące niebezpiecznej choroby odpowiadał doktor Marek Gawrysz. Tłumaczył on, że najważniejszym je objawem jest rozszerzająca się na skórze wysypka

„Borelioza objawia się bardzo rzadko albo może być całkowicie utajona. W kilkudziesięciu zaledwie procentach u zarażonych może pojawić się charakterystyczna wysypka, która wygląda jak oko byka. W środku jest czerwone miejsce, wokół niego jest białe pasmo, a wokół niego kolejne zaczerwienione miejsce. Zaczerwienienie może być bardzo duże. Może osiągać nawet do około dwudziestu pięciu centymetrów. Wysypka może wystąpić w jednym miejscu lub na całym ciele. Im jest obszerniejsza, niestety, tym gorzej”.

Jeżeli dojdzie już do ukąszenia przez kleszcza, należy go umiejętnie wyciągnąć. Doktor Marek Gawrysz mówi o mylnych na to sposobach krążących wśród społeczeństwa. Jego zdaniem najlepiej powierzyć to specjaliście

„W internecie na przykład jest podanych mnóstwo sposobów na to, jak wyciągnąć kleszcza ze skóry. Są one, niestety, niesłuszne. Powinno się go wciągać zaczynając od kleszczy, czyli jego długich zębów. Wtedy wyciągniemy pasożyta w całości. Jeżeli próbujemy go wypalić lub potraktować jakimś środkiem, może on wtedy wypuścić ślinę i nas zakazić. Najbezpieczniej wyciągnąć jest więc kleszcza na pogotowiu. Lekarze wiedzą, jak to zrobić prawidłowo”.

Borelioza jest chorobą ciężką do wyleczenia

Powszechnie uważa się, że kleszcze występują tylko w lesie. Tymczasem mogą one pojawić się także w krzakach czy trawach.  Doktor Gawrysz radzi unikać więc tego typu miejsc. Podkreśla, jak bardzo ciężką do wyleczenia chorobą jest borelioza

 „Kleszcze nie muszą być wysoko na drzewach, mogą także mieszkać w trawie. Mogą nas więc ukąsić w różnych miejscach i nawet możemy tego nie zauważyć. Pamiętajmy o tym, że to borelioza to choroba bardzo trudna do wyleczenia”.
Doktor  Marek Gawrysz posiada trzydziestoletnie doświadczenie w zawodzie. Jego przychodni czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach od 11 do 9 wieczorem. W sobotę od 10 rano do 4 po południu. Telefon jest dostępny 24 godziny na dobę.

6318 W Irving Park Rd.
Chicago 60634
Tel: 773-286-1717

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własan
Foto: Rafał Muskała, wikipedia.org

 

 

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook