Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Aniołek Kasi Romanowskiej. Jaki był rok 2016 dla fundacji You Can Be My Angel?

Opublikowano

dnia

Impreza wiankowa, Mikołajki, czy tysiące dolarów zebrane na chore dzieci. Tak wyglądał 2016 rok dla fundacji You Can Be My Angel. Chicagowskie anioły pojawiły się na wielu polonijnych imprezach. Z końcem roku przyszedł czas na podziękowania wszystkim ludziom dobrej woli.

W studio Radia Deon działania You Can Be My Angel podsumowywała Kasia Romanowska. Prezes fundacji dziękowała przede wszystkim za ogromne serce chicagowskiej Polonii

„Przede wszystkim anioły czują wdzięczność za obecność wszystkich, którzy pomagają. Wdzięczność za to, że macie ogromne serca, że jesteście wrażliwi na krzywdę tych małych dzieci, którym pomagamy. Jesteśmy wdzięczni za to, że otwieracie swoje serca oraz portfele. Dzięki temu my możemy szaleć”.

Wielką popularnością w tym roku cieszyły się nie tylko Mikołajki, ale również impreza wiankowa. To nowa propozycja dla całej chicagowskiej Polonii, która w noc świętojańską szuka oddechu od „miejskiej dżungli”

„Nasza impreza wiankowa wpisała się w kalendarz imprez chicagowskich w przepięknej stadninie w miejscowości McHenry [dalekie północno zachodnie przedmieściach Chicago – red]. Tam można przejechać się na koniach oraz usiąść na trawie i po prostu pobyć. Tak po prostu, bez pośpiechu. Można potańczyć z dziećmi i bardzo dobrze zjeść”.

Aniołek dla aniołków

Do studia Radia Deon Kasia Romanowska przyniosła aniołka wykonanego z masy solnej. Jest to dzieło Kingi Rogalskiej

„Mówiąc o aniołku, muszę się pokłonić się w stronę Kingi, która mimo tego, że w Kolorado, to wykonuje piękne anioły i zawsze je nam przysyła. Dzięki temu możemy podziękować specjalnym przyjaciołom fundacji, osobom, które wierzą w nas od samego początku, które są z nami mimo burz i zawieruch. To są osoby, które mają ogromne serce i też są aniołami”.

ycbma

Z okazji świąt Bożego Narodzenia prezes fundacji You Can Be My Angel chciała złożyć serdeczne życzenia wszystkim słuchaczom Radia Deon oraz całej chicagowskiej Polonii

„Przede wszystkim zdrowia, bo jak wiadomo my zajmujemy się pomocą chorym dzieciom. Więc jeżeli jest zdrowie, to wszystko w życiu się ułoży. Zdrowia, opieki boskiej i otwarcia serc w tym naszym zabieganiu. Żebyśmy zobaczyli, że obok nas jest drugi człowiek i w tym człowieku jest anioł. Odkryjmy anioły nie tylko w nas, ale w tym człowieku obok siebie. Wszystkiego najlepszego!”.

Obecnie fundacja You Can Be My Angel pomaga półtorarocznemu Julkowi z Chicago Ridge na południu miasta. Każdy kto chciałby wesprzeć fundację proszony jest o kontakt pod numerem telefonu 773 225 9749 lub wizytę na stronie internetowej www.youcanbemyangel.com

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Agata Paleczny zaprasza na jubileuszowy spektakl Little Stars

Opublikowano

dnia

Autor:

Warsztaty Teatralne Little Stars już od 20 lat prezentują na polonijnych scenach bajkowe spektakle robione dla dzieci i przez dzieci. Wprowadzają najmłodszych w zaczarowany, kolorowy i rozśpiewany świat, rozwijając ich wyobraźnię i szlifując język polski. 28 kwietnia będziemy mogli zobaczyć kolejne wspaniałe widowisko, na które w studiu Radia Deon Chicago zaprasza Agaty Paleczny – reżyserka i aktorka oraz dyrektorka Little Stars.

„Trudno jest uwierzyć, że to 20 lat – ile dzieci się przewinęło przez ten czas przez teatr, ile spektakli zrobiliśmy” mówi Agata Paleczny, podkreślając, że choć teatr jest najtrudniejszą formą sztuki, to Warsztaty Teatralne Little Stars, wciąż trwają, dbając o najwyższy poziom swoich przedstawień.

Teatr łączy taniec, muzykę śpiew i słowo na scenie i jest „znakomitą ucztą dla wzroku” dla najmłodszych, zwraca uwagę nasz Gość.

Nowe przedstawienie, które rozpocznie obchody jubileuszu 20-lecia, „Bajkowy kalejdoskop” będzie rodzajem składanki wcześniejszych spektakli Warsztatów Teatralnych Little Stars, prezentowanych na przestrzeni 20 lat ich działalności.

Tradycją warsztatów jest to, że to dzieci przede wszystkim tworzą spektakle i są głównymi aktorami, ale na scenę często zapraszani są także dorośli. W „Bajkowym kalejdoskopie” na scenie na chwilę pojawią się rodzice małych aktorów, zapowiada Agata Paleczny.

Aby przygotować spektakl z dziećmi potrzebna jest praca wielu osób, podkreśla nasz Gość.

Poza Agatą Paleczny, w czasie regularnych zajęć z dziećmi pracuje choreografka, Marzena Pol, a przez lata małych aktorów przygotowywała także Joanna Pawlina. Kostiumy przygotowuje Marylka Pawlina, a Piotr Kukuła pisze scenariusze przedstawień i teksty piosenek.

Poza samym spektaklem, 28 kwietnia w Copernicus Center odbędą się także wydarzenia towarzyszące, jak zapowiada nasz Gość. Będzie to wystawa plakatów, zdjęć i kostiumów pochodzących ze spektakli Warsztatów Teatralnych Little Stars, kiermasz książek, malowanie twarzy oraz wiele innych atrakcji.

Z dziećmi będą bawić się „Anioły” z Fundacji You Can Be My Angel.

Dziękując za wieloletnie wsparcie Fundacji Kopernikowskiej oraz Konsulatu RP w Chicago, Agata Paleczny podkreśla, że teatr „jest miejscem z polskim żywym językiem i pięknym polskim słowem”, dodając, że to właśnie jest kwintesencja działalności warsztatów.

„Dbamy o to i chcemy dbać dalej, by nasze dzieci mogły mówić po polsku”.

„Bajkowy kalejdoskop” jest bajkową podróżą, w którą zabiorą widza Wąsatka, Ogonka, Chrumchrumka i Zębatka –  cztery myszki mieszkające w teatrze od 20 lat. Przywołają wspomnienia zabawnych i śmiesznych scen, wzruszających momentów i ważnych przemyśleń.

Na scenie pojawią się pszczoły, motyle, arabskie księżniczki, latający dywan, smok wawelski, dzieciaki z podwórka, Kopciuszek, stary żółw, Czerwony Kapturek i nawet Krzyżacy spod Grunwaldu…

Spektakl „Bajkowy kalejdoskop” odbędzie się w niedzielę, 28 kwietnia, o godz. 4:00 pm w Copernicus Center.

  • Reżyseria- Agata Paleczny
  • Scenariusz – Piotr Kukuła
  • Choreografia – Marzena Pol
  • Kostiumy – Marylka Pawlina
  • Muzykę do piosenek skomponowali – Agata Paleczny, Piotr Kucharski, Joanna Pawlina, Marek Lichota, Jan Zieńko, Janusz Pliwko, Sławomir Bielawiec

Projekt współfinansowany jest z funduszy polonijnych Konsulatu Generalnego RP w Chicago

Informacje i rezerwacje pod numerem tel.: 773-888-5108 lub adresem mailowym: NaszTeatrChicago@gmail.com. Bilety w cenie 20 dolarów można kupić online tutaj.

Serdecznie zapraszamy całe rodziny!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Warsztaty teatralne Little Stars
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Porywające „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi” to głęboka modlitwa

Opublikowano

dnia

Autor:

W chicagowskich kościołach ponownie możemy usłyszeć niezwykłe „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi”. Wykonują go Chór Parafialny im. św. Jana Pawła II z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard wraz z chórem Paderewski Symphony Orchestra, orkiestrą symfoniczną, uznanymi solistami i recytatorami. Do wysłuchania tego dzieła, w studiu Radia Deon zapraszają Piotr Pałka, kompozytor i Zbigniew Blicharz, dyrygent i organista.

Niedawno obchodziliśmy Niedzielę Miłosierdzia Bożego – święto ustanowione przez Jana Pawła II, które przypada na pierwszą niedzielę po Wielkanocy, kończąc Wielkanocną Oktawę. Z tej okazji ponownie w chicagowskich kościołach możemy wysłuchać „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w w Życiu Ludzi”, które wykonywane było jesienią zeszłego roku.

Muzykę do oratorium skomponował Piotr Pałka, słowa napisał ks. Zygmunt Ostrowski, a rolę dyrygenta objął Zbigniew Blicharz. Ale ten wyjątkowy program słowno-muzyczny to nie tylko dzieło muzyczne a przede wszystkim piękna i wzniosła modlitwa, podkreśla jego kompozytor.

„Moim celem jako kompozytora było, żeby ten utwór, wszystkich którzy będą go słuchali, którzy będą uczestniczyli w nim, stał się dla nich też takim głębokim doświadczeniem duchowym.” zaznacza Piotr Pałka.

Zbigniew Blicharz poświęcił wiele czasu by wykonanie „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w w Życiu Ludzi” było tak wspaniałe, podobnie jak osoby występujące w chórze, które wykonały ogromną pracę, uważa kompozytor. I faktycznie artyści modlą się, wykonując oratorium.

Ważne jest aby rozumieć treść śpiewanego utworu, podkreśla Piotr Pałka. Czasem jakiś wykonawca może być lepszy technicznie, ale jeśli zabraknie mu osobistej refleksji w stosunku do utworu, to nie będzie autentyczny w swoim występie.

Zbigniew Blicharz

Zbigniew Blicharz przypomina, że Jan Paweł II prosił Polaków o to by głosili całemu światu Orędzie Miłosierdzia Bożego, które tak pięknie przekazała w swoim „Dzienniczku” Siostra Faustyna Kowalska.

„Oratorium jest taką pigułką, streszczeniem jakby całego Pisma Świętego. Zaczynamy od stwarzania, od pierwszych ludzi, kończymy na naszych błogosławionych i świętych”, wyjaśnia Zbigniew Blicharz. „Na końcu wybrzmi potężne Alleluja, ale wcześniej też Jezu ufam Tobie”.

W oratorium biorą udział znakomici artyści.

W „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi” mogą także uczestniczyć osoby nie mówiące po polsku, ponieważ programowi towarzyszy tłumaczenie na j. angielski w postaci napisów, jak wyjaśnia Zbigniew Blicharz.

Program trwa 1 godzinę i 25 minut. W tym roku został wzbogacony o utwór „Alleluja”.

Kolejne wykonania odbędą się:

  • 20 kwietnia o godzinie 6.30PM, w kościele św. Stanisława Kostki – 1351 W Evergreen Ave., Chicago
  • 21 kwietnia o godzinie 5.00PM, w parafii św. Williama – 2600 N Sayre Ave, Chicago
  • 27 kwietnia o godzinie 6.00PM, w kościele Najświętszego Serca – 8245 W 111th St., Palos Hills

Na oratorium nie są sprzedawane bilety, ale organizatorzy gorąco proszą o dobrowolne donacje, ponieważ koszty występu są duże i parafie muszą dopłacać.

21 kwietnia będzie możliwość spotkania z Piotrem Pałką i uczestnictwa w mini warsztatach. Wszyscy chętni, zwłaszcza osoby związane z muzyką, są w tym celu proszeni o kontakt telefoniczny pod numer 773 616 9284.

 

Zródło: informacja własna
Foto: milosierdzie.us
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Prof. Leszek Stobiński przybliży nam antyoksydanty na Targach Zdrowego Stylu Życia

Opublikowano

dnia

Autor:

Na weekendowych Targach Zdrowego Stylu Życia w Chicago wystąpi m.in. prof. Leszek Stobiński, absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który pracował w kraju i za granicą na kilku Uniwersytetach i Akademiach Nauk. Gość Radia Deon przyleciał prosto z Warszawy aby przybliżyć nam niezmiernie ważną rolę antyoksydantów dla naszego zdrowia.

Prof. Leszek Stobiński jest autorem kilku monografii i ponad 300 publikacji naukowo-badawczych z zakresu nanotechnologii oraz twórcą Laboratorium Grafenowego na Politechnice Warszawskiej.

Grafen to płaska struktura złożona z atomów węgla, połączonych w sześciokąty. Materiał kształtem przypomina plaster miodu, a ponieważ ma jednoatomową grubość, w przybliżeniu jest strukturą dwuwymiarową.

Grafen jest przedmiotem zainteresowania przemysłu ze względu na różne właściwości, w tym elektryczne i mechaniczne. Prace nad nim wywołały pełne entuzjazmu nadzieje na jego wykorzystanie.

Jeśli chodzi o rozwój technologii związanej z grafenem zarówno w Polsce jak i na całym świecie jest obecnie zastój, mówi prof. Leszek Stobiński, tłumacząc, że „grafen może spełniać wiele swoich funkcji, pełnić rolę wspaniałego wypełniacza różnych polimerów, zamieniając te polimery na półprzewodzące”.

Niestety nie morze on wyprzeć całkowicie krzemu z elektroniki, stąd nadzieje dotyczące grafenu, które pojawiły się kilka lat temu były przesadzone i z góry skazane na niepowodzenie.

Struktura grafenu

Istnieją także różne rodzaje grafenu, a co za tym idzie różne sposoby jego wykorzystania, tłumaczy nasz Gość.

Grafen „tworzy lepsze przewodnictwo z polimeru, który jest całkowicie nieprzewodzącym, i to jest bardzo istotna cecha takich kompozytów, gdyż one  nie ulegają naelektryzowaniu, to są tak zwane antystatyczne kompozyty”, wyjaśnia prof. Leszek Stobiński.

Te kompozyty mają wiele zastosowań, np. jako dodatki do farb i lakierów.

W sobotę, na targach zdrowia prof. Leszek Stobiński, specjalista nanotechnologii substancji organicznych, w szczególności związków pochodzących z roślin, nie będzie jednak mówił o grafenie, a o czymś nam bliskim na co dzień i ważnym dla naszego zdrowia – o antyoksydantach.

„Co to są antyoksydanty, gdzie można je znaleźć, w jaki sposób mogą nam pomóc w zachowaniu dobrego zdrowia?” to zagadnienia, które nasz Gość poruszy na jutrzejszym wykładzie.

Antyoksydanty, nazywane również flawonoidami od żółtego barwnika, który zawierają, to „niezwykle cenne substancje” podkreśla prof. Leszek Stobiński. Dostarczamy je organizmowi w żywności lub dodatkowo w postaci suplementów diety.

„Antyoksydanty chronią nas przed rozpowszechnieniem toksycznych związków w naszym organizmie”, wyjaśnia nasz Gość. Te toksyczne związki to wolne rodniki, które zatruwają organizm i uszkadzają DNA w jego komórkach, co między innymi powoduje choroby nowotworowe i inne, tzw. choroby cywilizacyjne.

Więcej na temat antyoksydantów możemy dowiedzieć się w sobotę, w czasie wykładu prof. Leszka Stobińskiego, który rozpocznie się o godzinie 10.00AM. Na targach będą także specjaliści prezentujący ważne suplementy zawierające antyoksydanty, dostępni do konsultacji i odpowiadania na Wasze pytania.

Targi Zdrowego Stylu Życia w Chicago odbędą się w sobotę i niedzielę w godzinach od 10.00AM do 5.00PM, w Embassy Suites by Hilton, przy 139 N Meacham Rd w Schaumburgu. Podczas targów odbędą się 4 ciekawe wykłady dotyczące zdrowia i obecnych będzie ponad 50 wystawców z tej branży.

Więcej informacji u organizatorki tego wydarzenia, Barbary Gryczki, pod nr. tel. 773 339 2928. 

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/marilyna/Ridofranz/

 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu